چگونه امنیت دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء را بالا ببریم؟

چگونه امنیت دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء را بالا ببریم؟

امنیت اینترنت اشیاء به عنوان یکی از مسایل کلیدی در دنیای دیجیتال امروزی، همواره مورد توجه قرار گرفته است و با گسترش استفاده از دستگاه های متصل به اینترنت، نیاز به افزایش امنیت این اشیاء احساس می شود

به گزارش اتاق زندگانی، خبرگزاری اتاق زندگانی در گزارشی خطرات موجود برای دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء و راهکارهای مقابله با آن توضیح داده است که در ادامه می توانید بخوانید:  با گسترش استفاده از اینترنت و وابسته شدن بخش عمده ای از امور افراد به این فناوری، مراحل هوشمندسازی ابزارها و لوازم خانگی منازل نظیر بخچال، ماشین لباسشویی و ظرفشویی نیز آغاز شد. توسعه اینترنت اشیاء به حدی در چند سال اخیر افزایش پیدا کرده که بخش عمده ای از لوازم برقی جدید از این فناوری پشتیبانی می کنند و به نوعی عملکرد آن ها به اینترنت وابسته است. استفاده از اینترنت اشیاء در لوازم به کاربران این امکان را می دهد که از هر محلی به دستگاه خود دسترسی داشته باشند و بتوانند حتی از راه دور لوازم برقی خود را کنترل کنند.

اما امنیت اینترنت اشیاء به عنوان یکی از مسایل کلیدی در دنیای دیجیتال امروزی، همواره مورد توجه قرار گرفته است و با گسترش استفاده از دستگاه های متصل به اینترنت، نیاز به افزایش امنیت این اشیاء احساس می شود؛ در ادامه برخی از خطرات این فناوری را بررسی می کنیم.

خطرات استفاده از اینترنت اشیاء

نقض حریم خصوصی: دستگاه های اینترنت اشیاء ممکن است اطلاعات شخصی کاربران را جمع آوری کنند و در صورت عدم امنیت کافی، این اطلاعات به دست افراد شخص ثالث برسد.

آسیب پذیری های امنیتی: برخی از دستگاه های اینترنت اشیاء دارای آسیب پذیری های امنیتی هستند که مهاجمان می توانند از آنها بهره برداری کنند و به دستگاه ها نفوذ کنند.

حملات دیداس (DDoS): حملات دیداس به دستگاه های اینترنت اشیاء می توانند باعث قطع ارتباط آنها شده و سیستم ها را فلج کنند.

کنترل غیرمجاز: در صورت نفوذ مهاجمان به یک دستگاه اینترنت اشیاء، آنها می توانند کنترل آن دستگاه را به دست بگیرند سو استفاده کنند. 

به طور کلی خطرات اینترنت اشیاء در زمینه استفاده غیر مجاز به دسترسی هکرها مربوط می شود و باید گفت نگرانی اصلی درباره این فناوری به این موضوع مربوط می شود. اگر اطلاعات یا کنترل یک وسیله بدست هکرها بیفتد، در این صورت جدا از سرقت داده هایی که به وسیله آن هکر ممکن است اتفاق بیفتد، احتمال دارد کاربران در زمانی که کنترل دستگاه در دست هکرهاست از آن استفاده کننده و در صورت وجود اطلاعات بانکی فرد، آنگاه احتمال سرقت مالی نیز وجود خواهد داشت.

این موارد سبب شده تا بسیاری از شرکت های فعال و توسعه دهنده دستگاه های مبتنی بر اینترنت اشیاء راهکارهایی برای ارتقای امنیت دستگاه های خود ارایه کنند. در ادامه برخی از این راهکارها توضیح داده شده است:

رمزنگاری قوی: استفاده از رمزنگاری قوی برای حفاظت از داده های ارسالی و دریافتی از دستگاه های متصل به اینترنت.

به جریت می توان گفت استفاده از کدنویس های ماهر برای راه اندازی یک سامانه مبتنی بر اینترنت اشیاء، بهترین راه برای ایمن نگه داشتن دستگاه از نفوذ هکرهاست؛ علاوه بر این لازم است کدنویسی ها به صورت مداوم به روزرسانی شود تا راه های نفوذ جدید هکرها نیز مسدود شده و ایمنی دستگاه حفظ شود.

به روزرسانی دستگاه ها: اطمینان از اینکه دستگاه های متصل به اینترنت همواره به روز هستند و آخرین به روزرسانی های امنیتی را دارا هستند.

به روزرسانی دایمی یکی از بهترین راه ها برای دستیابی به بالاترین ایمنی در دستگاه ها متصل به اینترنت است. این اقدام همانطور که توسط شرکت های سازنده گوشی های هوشمند به کاربران توصیه می شود، شرکت ها و فعالان حوزه امنیت شبکه آن را برای دستگاه های مبنی بر اینترنت اشیاء نیز توصیه می کنند. 

احراز هویت دومرحله ای: استفاده از راهکارهای احراز هویت دومرحله ای برای اطمینان از اینکه فقط کاربران مجاز به دسترسی به دستگاه ها هستند.

تمامی دستگاه های دارای قابلیت اینترنت اشیاءء دارای قابلیت احراز هویت دومرحله ای هستند و در بدو راه اندازی دستگاه به مالک دستگاه توصیه شده تا این قابلیت را راه اندازی کند. احراز هویت دومرحله ای از طریق رمز عبور دومی که روی اکانت کاربر تنظیم می کند، امنیت ورود به دستگاه را تا دو برابر افزایش خواهد داد. 

ایجاد شبکه های جداگانه برای دستگاه ها: ایجاد شبکه های جداگانه برای دستگاه های حساس می تواند از حملات سایبری جلوگیری کند.

جداسازی شبکه متصل به دستگاه یکی از روش های مرسوم برای بالابردن امنیت شبکه است. در این روش دستگاه به اینترنتی محدود و قابل کنترل متصل می شود و به این ترتیب متصل شدن به آن توسط هکرها تقریباً کاری ناممکن است. گفتنی است در صورتی که هکرها بتواند به شبکه متصل به دستگاه دسترسی پیدا کنند، به سادگی به دستگاه نیز متصل خواهند شد.

استفاده از راهکارهای حفاظتی مبتنی بر هوش مصنوعی: استفاده از هوش مصنوعی برای شناسایی الگوهای حملات و جلوگیری از آنها.

با توسعه هوش مصنوعی در سال های اخیر، این فناوری به کمک مهندسان امنیت شبکه نیز آمده است و هوش مصنوعی می تواند به طور دایمی وضعیت شبکه را بررسی کرده و در صورت وجود نقص برای آن کدنویسی انجام دهد؛ اما استفاده از هر نوع هوش مصنوعی نیز برای این کار توصیه نمی شود؛ چراکه در بسیاری از موارد ممکن است هوش مصنوعی به صورت مستقیم باعث نفوذ و یا افشای اطلاعات دستگاه شود. 

با این حال بسیاری از کارشناسان امنیت شبکه توصیه می کنند برای بالابردن امنیت دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء، کاربران باید به صورت مداوم اطلاعات و موارد امنیتی دستگاه خود را بررسی و نقض های موجود در کدنویسی امنیتی نرم افزار خود را برطرف کنند.

پایان خبر اتاق زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چگونه امنیت دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء را بالا ببریم؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چگونه امنیت دستگاه های متصل به اینترنت اشیاء را بالا ببریم؟"، کلیک کنید.