وجود 7 بندر با ظرفیت اسمی بالای 70 میلیون تن در خوزستان – خبرگزاری اتاق زندگانی | اخبار ایران و جهان

وجود 7 بندر با ظرفیت اسمی بالای 70 میلیون تن در خوزستان - خبرگزاری اتاق زندگانی | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار اتاق زندگانی، ابوطالب گرایلو بعد از ظهر امروز چهارشنبه در نشست خبری ضمن تبریک دهه فجر، اظهار کرد: اداره کل دریانوردی خوزستان تعداد هفت بندر تجاری با ظرفیت اسمی بالای 70 میلیون تن تخلیه و بارگیری در سال، تحت مدیریت خود دارد. بندر امام در منطقه ویژه اقتصادی، بزرگترین بندر آن است که به عنوان وسیع ترین منطقه ویژه اقتصادی کل کشور شناخته شده است.

مدیرکل بنادر دریانوردی خوزستان گفت: بندر امام در سال دارای ظرفیت 60 میلیون تن است، بندر خرمشهر ظرفیت حدود 10 میلیون تن دارد و بندرهای آبادان، اروندکنار، چویبده، شادگان و سجافی ظرفیت های اسمی یک میلیون تا 100 هزار تن در سال دارند.

وی افزود: بندرهای آبادان، اروندکنار، چویبده، شادگان و سجافی جزو بنادری هستند که نقش سازمان بنادر در خصوص آنها تنها ایفای مسیولیت های اجتماعی بوده اما بندر امام به دلیل اینکه بندر کانونی تامین کالای اساسی کشور است و بیش از 60 درصد کالای اساسی مورد نیاز از طریق بندر امام وارد و در کل کشور توزیع می شود، برای کشور بسیار مهم و استراتژیک محسوب می شود.

مدیرکل بنادر دریانوردی خوزستان عنوان کرد: عملکرد بندر امام تا به امروز بالغ بر 39 میلیون تن بوده و تا پایان سال به حدود 43 میلیون خواهد رسید که نسبت به سال گذشته، رشد حداقل 10 درصدی را به همراه خواهد داشت؛ موضوع شاخص در سال جاری این بوده که نسبت به استفاده از فرصت جذب کالای ترانزیتی در محموله های نفتی اقدام کرده و بیش از سه میلیون و 700 هزار تومان محموله نفتی ترانزیتی را از طریق بندر امام جذب کرده ایم که رشد بیش از 200 درصدی داشته ایم.

گرایلو گفت: همچنین در حوزه مواد معدنی توفیق بسیار خوبی حاصل شده و در حال حاضر عملکرد ما تقریباً به 6 میلیون تن رسیده و در حوزه کالای اساسی نیز بیش از 11.5 میلیون تن است.

وی تصریح کرد: رویکرد خود را به این سو سوق داده ایم که بتوانیم پایانه های استاندارد و مکانیزه بندری را در بندر امام ایجاد کنیم و در این زمینه توفیق خوبی حاصل شد و در این خصوص در هفته دولت شاهد افتتاح و بهره برداری یکی از ترمینال های مکانیزه غلات با ظرفیت سه میلیون تن در سال بودیم. همچنین چندین طرح مشابه ترمینال غلات در برنامه داریم که ظرفیت 12 میلیون تن به صورت ترمینال مکانیزه غلات ایجاد خواهد شد.

مدیرکل بنادر دریانوردی خوزستان با اعلام اینکه بندر امام جذابیت خوبی برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی دارد، عنوان کرد: ترمینال های غلاتی که گفته شد با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد می شود، امسال نیز قرارداد ایجاد ترمینال مکانیزه مواد معدنی را داریم که با جذب و سرمایه گذاری داخلی است.

گرایلو ادامه داد: اکنون حداقل 350 هزار تن از مخازن نفتی در بندر امام وجود دارد که قطعاً با انعقاد قراردادهایی که امسال داشته و خواهیم داشت، این ظرفیت ها به 450 هزار تن هم خواهد رسید.

همه بنادر تجاری خوزستان طرح جامع بازرگانی دارند

وی تصریح کرد: ایجاد یکی از شهرهای لجستیکی کشور در بندر امام یکی از برنامه های ما است و این مستلزم این است که نقش بندر صرفاً از تخلیه و بارگیری فراتر رود و ما در حال حرکت به سمتی هستیم که بندر نسل سوم شویم و کارخانه هایی را در منطقه ویژه دایر کنیم که مواد معدنی را از طریق دریا وارد کنند تا به یک محصول تبدیل شود که این محصول می تواند هم در بازار داخلی استفاده و هم صادرات شود.

مدیر کل بنادر و دریانوردی خوزستان با اشاره به عملکرد دولت سیزدهم گفت: در بندر امام در حوزه سرمایه گذاری حدود 13 هزار میلیارد تومان از طریق بخش خصوصی داشته ایم، همچنین حدود هفت هزار میلیارد تومان از بودجه های عمرانی سازمان را برای ایجاد و توسعه زیرساخت ها در بندر امام استفاده کرده ایم.

گرایلو اظهار کرد: تقاطع غیر همسطح یکی از پروژه هایی است که بسیار دنبال می کنیم تا ترافیک کامیون های در حال تردد به بندر امام را به طور مستقیم به آزادراه اهواز به بندر امام منتقل کند و این ترافیکی را که بعضی از ساعت های روز برای شهروندان ایجاد مزاحمت می کند، رفع کنیم؛ ایجاد جاده کمربندی یکی از پروژه های خوبی بوده که اجرا شده و تکمیل خواهد شد، البته بخشی از این پروژه در حال استفاده است و با بودجه هایی که در اختیار بنده قرار گرفته روشنایی آن ایجاد و تامین خواهد شد که این خود نوعی از پروژه های در قالب مسیولیت های اجتماعی است.

وی در خصوص رسوب کالاها در بنادر خوزستان عنوان کرد: رسوب کالاها صرفاً به سازمان بنادر و دریانوردی یا اداره کل بنادر بر نمی گردد چرا که نقش بنادر بر این است که یک کشتی ایمن پهلوگیری کند و اگر بار دارد، تخلیه انجام دهد و در انبارهای استاندارد تخلیه و نگهداری کنند تا فرایند ترخیص و خروج کالا توسط صاحب کالا از طریق گمرک صورت گیرد یا اینکه اگر کشتی عملیات بارگیری داشته باشد، باید به طور ایمن بارگیری را انجام دهیم، کشتی را جداسازی و ایمن کنیم تا به بندر مقصد خود برود.

مدیر کل بنادر دریانوردی خوزستان ادامه داد: زمانی که عملکرد ما در بخش کالای اساسی حدود 11.5 میلیون تن است و خروج کالا از بندر حدود 10 میلیون و 800 هزار تن است، اختلاف حدود 700 هزار تن عادی و طبیعی است، بنابراین در سال جاری چیزی تحت عنوان کالای فساد پذیر وجود نداشته به گونه ای که حتی در انبارها و سیلوهای بندر امام ظرفیت خالی هم وجود داشته است.

گرایلو با اعلام اینکه همه بنادر تجاری خوزستان طرح جامع بازرگانی دارند، عنوان کرد: همه پروژه هایی که اجرا می کنیم برابر طرح جامع بازرگانی است که با در نظر گرفتن وضعیت حمل و نقل در کشورهای حاشیه خلیج فارس برای جنوب و در شمال با کشورهای حاشیه دریای خزر است؛ بنابراین اینگونه نیست که سازمان بنادر در مطالعات خود به محیط پیرامونش هرگز توجه نکند، هرچند همه کشورهای ساحلی تلاش خود را می کنند تا از سواحل خود بهترین بهره را داشته باشند و هر کشوری برابر با برنامه های اقتصادی خود برنامه ریزی می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وجود 7 بندر با ظرفیت اسمی بالای 70 میلیون تن در خوزستان – خبرگزاری اتاق زندگانی | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وجود 7 بندر با ظرفیت اسمی بالای 70 میلیون تن در خوزستان – خبرگزاری اتاق زندگانی | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.