نسخه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای فضای مجازی

نسخه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای فضای مجازی

هریک از شش نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری دیدگاه و برنامه هایی برای حوزه ارتباطات و فضای مجازی داشته اند که در این گزارش به مهم ترین آن ها پرداخته ایم.

به گزارش اتاق زندگانی، به نقل از ایمنا، با نزدیک شدن به چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که قرار است هشتم تیر برگزار شود، صحبت ها، دیدگاه ها و برنامه های کاندیداها را در بخش فضای مجازی و ارتباطات بررسی کردیم؛ فضای مجازی و به صورت کلی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در همه دوره ها مورد توجه دولت ها و به تبع آن کاندیداهای ریاست جمهوری بوده، در این دوره هم یکی از موضوعات در شعارها و وعده های کاندیداها خواهد بود.

با گذشت دو روز از مشخص شدن وضعیت تایید صلاحیت های کاندیداهای ریاست جمهوری دوره چهاردهم در روزهای آینده سیاست ها و راهکارهای شش نامزد شامل پزشکیان، قاضی زاده، زاکانی، پورمحمدی، قالیباف و جلیلی در حوزه فضای مجازی و ارتباطات هم ارایه خواهد شد، البته با توجه به سوابق اجرایی و تجارب کاندیداها در مسیولیت های مختلف، عمده این افراد پیش از این برنامه های خود را در این بخش ارایه کرده و برخی نیز کارنامه هایی ارایه داده بودند.

جلیلی: فضای مجازی برای جبهه حق یک فرصت است

سعید جلیلی، دانش آموخته دانشگاه امام صادق (ع) در رشته علوم سیاسی است و عضویت در کمیته مبارزه با مفاسد اقتصادی و ستاد تدابیر ویژه اقتصادی مستقر در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و ریاست کمیته مبارزه با تحریم در سوابق وی وجود دارد.

فضای مجازی و البته به صورت کلی اینترنت از جمله مواردی است که وی طی سال های گذشته کم و بیش درباره آن اظهار نظر کرده و آن را مهم برشمرده است.

وی در یکی از سخنرانی های خود در دیدار با جمعی از جوانان به این موضوع اشاره کرد و گفت عرصه فضای مجازی برای جبهه حق یک فرصت بی نظیر است که باید با برنامه و فکر در آن حضور فعال داشت.

زاکانی: با فضای مجازی موافقم

علیرضا زاکانی که تا پیش از نامزدی برای تصدی ریاست جمهوری، به عنوان چهل وهفتمین شهردار تهران فعالیت می کرد، از چهره های شناخته شده جریان اصولگرایی است که هم در چارچوب ساختارهای حزبی و تشکیلاتی این جریان نقش آفرینی کرده و هم تجربه نمایندگی مجلس در دوره های هفتم، هشتم، نهم و یازدهم را در کارنامه دارد.

وی از دیگر چهره های شناخته این روزهاست که در گذشته درباره فضای مجازی و اینترنت صحبت کرده است. به طور مثال زاکانی در خرداد 1400 درباره دغدغه اش برای استفاده از فضای مجازی گفت: معمولاً گفته می شود که کاسه داغ تر از آش نشوید، عین این قضیه برای فضای مجازی هم وجود دارد! انگلیس قانون مستحکمی ناظر به صیانت کودک و نوجوان از فضای مجازی دارد، ولی داخل کشور عده ای با جوانان ما نامردی می کنند و نمی گذارند این اتفاق رخ دهد. با فضای مجازی موافقم و آن را یک موهبت بزرگ الهی می دانم که به دست انسان مهیا شده است، اما در خصوص نقاطی که به سلامت اخلاقی نوجوانان و امنیت خانواده ها هجوم می برد، حتماً دقت می کنم.

او که یکی از نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود حکمرانی بر فضای مجازی و دولت الکترونیک را در سال اول دولت خود به مردم وعده داده و گفته بود نکته دیگر اپلیکیشن های موجود در فضای مجازی است که داخلی ها را تقویت می کند و خارجی ها را هم ملزم می کنند که به داخل کشور بیایند و با قواعد کشور کار کنند. وی همچنین تاکید کرد که در سال 80 در مشهد جلوی 1250 دانشجو سخنرانی کردم و گفتم اینترنت یک موهبت است و باید از آن استفاده کرد.

از سوی دیگر پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها یکی از مهم ترین پروژه های دولت محسوب می شود، در این چند سال با سازمان ها و نهادهای گوناگونی برای پیشرفت و تسریع آن تفاهم نامه هایی امضا شد که می توان به برگزاری دومین جلسه هم اندیشی اجرای پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارهای پایتخت به میزبانی شهرداری تهران اشاره کرد. شهردار تهران نیز با توجه به نقشی که این پروژه برای توسعه شهر تهران و افزایش رضایتمندی شهروندان تهرانی دارد، از همه شهرداران مناطق شهرداری خواست تا در اجرای این ابرپروژه حداکثر همکاری را با وزارت ارتباطات داشته باشند.

پزشکیان: طرح صیانت در دستیابی به اهدافش موفق نخواهد شد

مسعود پزشکیان هم اکنون نماینده مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو است. دارای مدرک دکترای حرفه ای پزشکی و تخصص جراحی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین فوق تخصص جراحی قلب از دانشگاه علوم پزشکی ایران است.

فضای مجازی و فیلترینگ از موضوعاتی است که برای وی مهم بوده و در این سال ها درباره آن اظهارات گوناگونی کرده است. طرح صیانت یکی از مواردی است که وی به آن اشاره کرده است. پزشکیان درباره طرح صیانت اینگونه توضیح داد: همان طور که در اوایل مطرح شدن طرح موسوم به صیانت از فضای مجازی هم مطرح کردم، مخالف این طرح هستم و معتقدم این طرح مجلس در جامعه با اقبال مواجه نخواهد شد.

وی تاکید کرد این طرح نه تنها در دستیابی به اهداف خود موفق نخواهد شد، بلکه به بیشتر شدن شکاف بین مردم و حاکمیت منتهی خواهد شد.

وی بر این باور است مطالبه جامعه دانشگاهی و نخبگان می تواند بر توقف روند فیلترینگ فضای مجازی تاثیر بگذارد، چراکه دنیا در حال تغییر است و این تغییرات بیشتر از راه هوش مصنوعی، ارتباطات بین المللی، اینترنت و سرعت آن امکان پذیر است، اما وقتی خودمان را از این امر محروم می کنیم، یعنی خودمان را از توسعه دور کرده ایم.

قاضی زاده هاشمی: نگران فضای مجازی هستم

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی، متخصص گوش و حلق و بینی است و پیش از ورود به عرصه سیاست ضمن طبابت، ریاست دانشگاه علوم پزشکی سمنان را بر عهده داشت. او در انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم نیز به عنوان نامزد نهایی حضور داشت و توانست رتبه چهارم را در میزان آرای مردم کسب کند.

فضای مجازی یکی از دغدغه هایی است که او در صحبت های خود به آن اشاره کرده است. وی در خرداد 1400 درباره وضعیت فضای مجازی توضیح داد: به عنوان مصرف کننده که همه در فضای مجازی هستند و شیوع کرونا هم ما را به این فضا غلتانده است، نگران هستم. ما خانواده ای مذهبی هستیم و در شرایط خاصی تربیت شده ایم و علاقه مند هستیم فرزندان ما هم در آن شرایط تربیت شوند و آلوده نشوند.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: حکمرانی فضای مجازی باید تغییر کند و ما در این مدل حکمرانی نسبت به پدیده ها منفعل هستیم. پدیده ها از ما عبور می کنند و ما تازه درباره آن ها فکر می کنیم. همچون رمزارزها که موضوع امروز نیست، موضوع 15 ساله جهان است، اما ما صبر کردیم تا سیلاب آن از ما عبور کند و بعد می گوییم در رمزارز چه کنیم. ما باید واجد فناوری و حکمرانی حاکم بر پدیده های نو در جهان شویم.

قالیباف: راهی جز هوشمندسازی و شکل گیری دولت الکترونیک نداریم

محمدباقر قالیباف هم اکنون نماینده مردم تهران و رییس مجلس شورای اسلامی (دوره دوازدهم) است. او در دوران مسیولیت های خود به مسایل گوناگونی از جمله ضرورت تشکیل دولت الکترونیک و حکمرانی فضای مجازی اشاره کرده است.

برای توضیح دولت هوشمند باید گفت زمانی که سخن از اعتماد عمومی می شود به این معناست که عموم مردم انتظار دارند مقامات و کارکنان سازمان های دولتی با اقدامات خود در تعامل با عامه، به انتظارات آن ها پاسخ دهند. به زبان ساده تر، اعتماد عمومی یعنی انتظار عموم از دریافت پاسخ مثبت به خواسته هایشان از طرف متولیان امور عمومی؛ یکی از مهم ترین مسایلی که جوامع امروزی با آن مواجه اند.

دولت هوشمند یا دولت الکترونیکی از جمله مهم ترین پروژه های ارتباطی بود که سازمان های بسیاری با راه اندازی آن در دولت سیزدهم، خدمات خود را جهت تسهیل فرایندهای اداری، هوشمند کردند و این اقدام علاوه بر شفافیت، نقش و تاثیر بسیاری بر کاهش فساد از جمله زمین خواری داشت.

قالیباف بر این باور است که راهی جز هوشمندسازی و شکل گیری دولت الکترونیک نداریم و تاکید کرده است اساس تحول در دولت و تحقق برنامه های سالانه در بودجه و برنامه های پنج ساله در گرو تحقق هوشمندسازی و دولت الکترونیک است.

به گفته وی اصلی ترین ابزار برای عدالت اجتماعی در کشور بحث مربوط به هوشمندسازی است؛ به عبارت دقیق تر برای برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی و صرفه جویی و مبارزه با فساد باید به سمت هوشمندسازی حرکت کنیم. اساس تحول در دولت و تحقق برنامه های سالانه در بودجه و برنامه های پنج ساله در گرو تحقق هوشمندسازی و دولت الکترونیک است.

او همچنین باورپذیری و مسیولیت پذیری مدیران در بخش های مختلف درباره هوشمندسازی و الکترونیکی کردن دولت را مهم دانست و گفته است از لحاظ کمی دستگاه ها وارد پنجره واحد شدند، اما بحث کار کیفی بسیار مهم است. دستگاه هایی وجود دارند که هیچ خدماتی در این زمینه ارایه نکرده اند، بنابراین باید بی میلی و بی رغبتی برداشته شود.

به عقیده قالیباف البته علاوه بر دولت الکترونیک کسب و کارهای اینترنتی و اقتصاد دیجیتال برای وی مهم است. او در این زمینه گفته است حوزه کسب وکار اینترنتی و سهم ما در اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالص کشور قابل قبول نیست و توقع می رود بستر کسب وکارهای خرد و کلانفراهم شود، همچنین آسیب پذیری در بعد امنیت مهم و کلیدی است یعنی به همان میزان که فرصت است، اگر امنیت سیستم ها مدنظر نباشد، تردید نکنید به تهدید بزرگی تبدیل می شود.

قالیباف معتقد است فضای مجازی فضای کسب وکار جوانان است، اما اگر این فضا بی قانون باشد، زندگی و اقتصاد را به هم می زند.

پورمحمدی: توجه به امکانات و پلت فرم های بومی

مصطفی پورمحمدی هم اکنون به عنوان دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نیز شناخته می شود، از جمله روحانیونی است که با عهده دار شدن مسیولیت دادستان انقلاب اسلامی در استان های خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه و خراسان طی سال های 58 تا 65، تجربه ریاست بر بخش اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات از سال 69 تا 76 و پذیرش جایگاه قایم مقام این وزارتخانه در سال های 76 تا 78 بدل به یکی از چهره های شناخته شده در سیاست ایران شد.

علاوه بر برخورد با مفاسد اقتصادی، موضوع شبکه های اجتماعی و فیلترینگ از جمله مواردی است که وی درباره آن صحبت کرده است.

پورمحمدی در این زمینه تاکید کرد: ما با آنچه که خلاف امنیت، اخلاق و منافعمان باشد و در داخل و خارج تولید شود، مبارزه می کنیم و جلوی آن را می گیریم. شبکه های اجتماعی و وسایل ارتباطی دو وجهند؛ یکسری منافع گسترده ای دارند و یکسری مضراتی؛ ما باید تلاش کنیم جلوی مضرات آن را بگیریم و از منافع این شبکه ها که در اختیارمان است، استفاده کنیم.

طبق گفته پورمحمدی درصدد هستیم خدماتی را که شهروندانمان می خواهند، با تکنیک داخلی و برخورداری از مزایای داخلی تولید کنیم؛ یعنی با نرم افزار و سرور داخلی شبکه اجتماعی بومی ایجاد کنیم. ما باید شهروندان را تشویق کنیم تا از شبکه و جست وجوگرهای داخلی استفاده کنند.

البته او در صحبت های خود به این نکته هم اشاره کرد که واقعاً جای ایراد است که مردم ما بر کنترل داخلی کشور وسواس دارند و نسبت به کنترل جهانی بی تفاوتند. چگونه است که دشمنان، رقبا و مخالفان باید جزییات اطلاعات ما را داشته باشند! ما حرف می زنیم، دیگران می بینند تازه دشمن هم است و سوءاستفاده می کند؛ بنابراین مهم ترین مسیله این است که باید خدماتی ارایه دهیم که جذابیت داشته باشد و پاسخگوی نیازهای داخلی مان باشد.

هر شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری پس از تایید صلاحیتشان، تاکنون اظهارنظری درباره رویکرد خود در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات و فضای مجازی نداشته اند، اما مسیله ای که بدیهی است طی روزهای آینده حتماً جزییاتی از مهم ترین برنامه های خود در این زمینه اعلام می کنند.

پایان خبر اتاق زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نسخه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای فضای مجازی" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نسخه نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم برای فضای مجازی"، کلیک کنید.