نتیجه آزمایش خون شما به چه معناست؟

نتیجه آزمایش خون شما به چه معناست؟

 خون شما نقش های متعددی برای حفظ سلامتتان ایفا می کند. برای انجام این عملکردها خون حاوی اجزای زیادی می باشد: جمله گلبول های قرمز خون که اکسیژن، مواد مغذی و هورمون ها را حمل می کنند. گلبول های سفید خون که مواد زاید را حذف می کنند و از سیستم ایمنی حمایت می کنند. پلاسمای تنظیم کننده دما و پلاکت هایی که به لخته شدن کمک می کنند.

به گزارش اتاق زندگانی، فرارو به نقل از کانورسیشن نوشت، در داخل خون نیز مولکول های متعددی به عنوان محصولات جانبی عملکردهای طبیعی بیوشیمیایی تشکیل می شوند. وقتی این مولکول ها نشان می دهند که سلول های شما چگونه به بیماری، آسیب یا استرس واکنش نشان می دهند دانشمندان اغلب از آن به عنوان نشانگرهای بیولوژیکی یا نشانگرهای زیستی یاد می کنند. بنابراین، نشانگرهای زیستی در نمونه خون می توانند تصویری از وضعیت بیوشیمیایی فعلی بدن تان را نشان دهند و تجزیه و تحلیل آن ها می تواند اطلاعاتی در مورد جنبه های مختلف سلامتی تان ارایه دهد. درک این که چه آزمایش های خونی معمولی برای اندازه گیری در نظر گرفته شده اند می تواند به شما در تفسیر بهتر نتایج کمک کند.

محدوده آزمایش خون طبیعی

بسته به آزمایشگاهی که نمونه شما را آنالیز کرده نتایج حاصل از آزمایش خون شما ممکن است به آزمایش های فردی یا مجموعه ای از آزمایش های مرتبط به نام پانل تقسیم شود. نتایج حاصل از این پانل ها می توانند به متخصص مراقبت های بهداشتی اجازه دهند تا مراقبت های پیشگیرانه را توصیه کند، بیماری های بالقوه را مورد شناسایی قرار داده و شرایط سلامتی جاری را مورد نظارت قرار دهد.

برای هر یک از آزمایش های فهرست شده در گزارش شما معمولا یک عدد مربوط به نتیجه آزمایش تان و یک محدوده یا فاصله مرجع وجود دارد. این محدوده اساسا حد بالایی و پایینی است که انتظار می رود نتایج آزمایش اکثر افراد سالم در آن قرار گیرد. یک بازه مرجع گاهی اوقات محدوده طبیعی نامیده می شود بر اساس تجزیه و تحلیل آماری آزمایش های تعداد زیادی از بیماران در یک جمعیت مرجع است. انتظار می رود سطوح طبیعی برخی از نشانگرهای زیستی در گروهی از افراد بسته به سن، جنس، قومیت و سایر ویژگی های آنان متفاوت باشد.

بنابراین، جمعیت های مرجع جداگانه اغلب از افرادی با یک ویژگی خاص ایجاد می شوند. برای مثال، یک جمعیت مرجع می تواند شامل همه زنان یا همه کودکان باشد. سپس ارزش آزمایش بیمار را می توان به طور مناسب با نتایج جامعه مرجع که بهترین تناسب را با آنان دارد مقایسه کرد. فواصل مرجع از آزمایشگاهی به آزمایشگاه دیگر متفاوت هستند، زیرا هر کدام ممکن است از روش های آزمایش یا جمعیت مرجع متفاوتی استفاده کنند.

این بدان معناست که ممکن است نتوانید نتایج خود را با فواصل مرجع از آزمایشگاه های دیگر مقایسه کنید. برای تعیین این که چگونه نتایج آزمایش شما با محدوده طبیعی مقایسه می شود باید فاصله مرجع ذکر شده در گزارش آزمایشگاه خود را بررسی کنید.

اگر نتایج یک آزمایش مشخص را از آزمایشگاه های مختلف داشته باشید پزشک شما احتمالا روی روندهای آزمایشی نسبت به فواصل مرجع آن ها تمرکز می کند و نه بر روی خود نتایج عددی.

تفسیر نتایج آزمایش خون

پانل های خونی متعددی برای آزمایش جنبه های خاص سلامتی شما در نظر گرفته شده اند و شامل پانل هایی است که به اجزای سلولی خون شما،  نشانگرهای زیستی عملکرد کلیه و کبد و بسیاری موارد دیگر نگاه می کند. به جای توصیف هر پانل اجازه دهید به یک مطالعه موردی فرضی نگاه کنیم که نیاز به استفاده از چندین پانل برای تشخیص بیماری دارد. در شرایط فرضی بیمار برای خستگی چندین ماهه به پزشک مراجعه می کند. عوامل و اختلالات متعددی می تواند منجر به خستگی طولانی مدت یا مزمن شود. بر اساس معاینه فیزیکی و بررسی سایر علایم و سابقه پزشکی پزشک مشکوک است که احتمال دارد بیمار از یکی از موارد ذیل رنج ببرد: کم خونی، تیرویید کم کار یا دیابت.

آزمایش خون به کاهش بیش تر علت خستگی کمک می کند. کم خونی وضعیتی است که شامل کاهش ظرفیت خون برای انتقال اکسیژن است. این امر از سطح پایین تر از حد طبیعی گلبول های قرمز خون یا کاهش کمیت یا کیفیت هموگلوبین پروتیینی که به این سلول ها اجازه می دهد اکسیژن را منتقل کنند ناشی می شود.

یک پانل شامل شمارش خون اجزای مختلف خون را اندازه گیری می کند تا یک نمای کلی از سلول های تشکیل دهنده آن ارایه دهد. مقادیر پایین تعداد گلبول های قرمز یا RBC، هموگلوبین یا Hb و هماتوکریت یا HCT نشان دهنده این است که بیمار از کم خونی رنج می برد.

کم کاری تیرویید اختلالی است که در آن غده تیرویید به اندازه کافی هورمون تیرویید تولید نمی کند و شامل هورمون محرک تیرویید یا TSH است که غده تیرویید را برای ترشح دو هورمون دیگر تحریک می کند: تری یدوتیرونین یا T3 و تیروکسین یا T4. پانل عملکرد تیرویید سطوح این هورمون ها را برای ارزیابی سلامت مرتبط با تیرویید اندازه گیری می کند.

دیابت بیماری ای است که زمانی رخ می دهد که سطح قند خون خیلی بالا باشد. مولکول های گلوکز بیش از حد در جریان خون می توانند به هموگلوبین متصل شده و آنچه را که هموگلوبین گلیکوزیله یا HbA1c نامیده می شود تشکیل دهند.

آزمایش هموگلوبین A1c درصد HbA1c موجود را نسبت به مقدار کل هموگلوبین اندازه گیری می کند. این یک سابقه سطح گلوکز در جریان خون را در یک دوره حدود سه ماهه قبل از آزمایش ارایه می دهد.

ارایه اطلاعات اضافی پانل پایه متابولیسم (BMP)) که میزان مواد مختلف در خون شما را اندازه گیری می کند شامل موارد ذیل می شود:

  گلوکز نوعی قند است که انرژی بدن و مغزتان را تامین می کند و مربوط به دیابت است. پانل پایه متابولیسم سطح گلوکز خون را در زمان آزمایش اندازه گیری می کند.

کلسیم، یک ماده معدنی ضروری برای عملکرد صحیح اعصاب، ماهیچه ها و قلب است.

کراتینین، محصول جانبی فعالیت عضلات.

نیتروژن اوره خون (BUN) مقدار ماده زاید اوره است که کلیه های شما به حذف آن از خون کمک می کنند. این مورد وضعیت متابولیسم، سلامت کلیه و تعادل الکترولیت فرد را نشان می دهد.

با نتایج هر یک از این پانل ها متخصص سلامت ارزش های بیمار را نسبت به فواصل مرجع آن ها ارزیابی می کند و تعیین خواهد کرد که به احتمال زیاد چه وضعیتی دارند.

همچنین درک هدف آزمایش های خون و نحوه تفسیر آن ها می تواند به بیماران کمک کند تا با ارایه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود همکاری کنند و در مورد وضعیت سلامتی تان اطلاعات بیش تری کسب کنند.

پایان خبر اتاق زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نتیجه آزمایش خون شما به چه معناست؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نتیجه آزمایش خون شما به چه معناست؟"، کلیک کنید.