قاچاق سوخت تهدید جدی برای شیوع مالاریا در شرق کشور

قاچاق سوخت تهدید جدی برای شیوع مالاریا در شرق کشور

رییس اداره کنترل مالاریا وزارت بهداشت با اشاره به قاچاق سوخت در مرزهای جنوب شرقی کشور گفت: حمل سوخت در شهرستان های مرزی سیستان و بلوچستان افزایش یافته و فشار بسیاری به برنامه های سلامت محور ما وارد می کند.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری اتاق زندگانی، احمد رییسی، رییس اداره کنترل مالاریا وزارت بهداشت در یک  گفتگوی رادیویی درباره خبر افزایش آمار مالاریا اظهار کرد: افزایش موارد قابل توجهی طی دو سال اخیر داشتیم که به 1401 و 1402 بازمی گردد و نسبت به سال های قبل به شدت دچار افزایش موارد شدیم. این مسیله متاثر از وضعیت نابسامان مرز های شرقی است و اگر فکر اساسی و کمک به دانشگاه های علوم پزشکی نکنیم ممکن است ما هم به مشکل کشورهای همسایه شرقی دچار شویم.

رییس اداره کنترل مالاریا وزارت بهداشت در این خصوص افزود: در بدترین شرایط طی 10 سال اخیر حدود 10 هزار و 300 مورد داشتیم که قابل قیاس با شرایط آن سوی مرز نیست.

رییسی ادامه داد: در این باره می بایست فکری اندیشیده شود چون کشوری هستیم که راه توسعه را به شدت می پیماییم و وضعیت ما باید نسبت به بلوچستان پاکستان متفاوت باشد.

او لزوم اختصاص منابع و بودجه به سیستان و بلوچستان و سه دانشگاه علوم پزشکی این منطقه را متذکر شد و افزود: اگر این کار صورت گیرد در برابر وبا، سل، مالاریا و بیماری تب کنگو مقاومت صورت می گیرد.

رییسی از 10 هزار کیس مبتلا خبر داد و تصریح کرد: کووید هم بحثی مهم بوده است چون مشکل ما نبوده است و به دنیا بازمی گردد ولی همه توجه بخش سلامت را به خود اختصاص داده است که در برابر کاهش منابع به نظر می رسد ما نیز کم توجهی کردیم.

وی اضافه کرد: در سه الی چهار سال موارد مالاریا به صفر رسیده بود ولی منابع کافی و لازم را اختصاص ندادیم و پیش بینی نکردیم که ممکن است شرایط پاکستان بدتر شود.

رییسی همچنین به مشکلات تردد و حرکت آزادانه انتقاد کرد و گفت: حمل سوخت در شهرستان های مرزی سیستان و بلوچستان افزایش یافته و فشار بسیاری به برنامه های سلامت محور ما وارد می کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قاچاق سوخت تهدید جدی برای شیوع مالاریا در شرق کشور" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قاچاق سوخت تهدید جدی برای شیوع مالاریا در شرق کشور"، کلیک کنید.