سد گاوشان پر آب ترین سد کرمانشاه است

سد گاوشان پر آب ترین سد کرمانشاه است

علی مرادی در گفت وگو با خبرنگار اتاق زندگانی کرمانشاه، با اشاره به افزایش حجم آب در سدها با توجه به بارندگی های اخیر، اظهار کرد: 34/50 درصد از حجم آب سدهای استان خالی بوده و 65/50 از حجم سدها پر شده اند.

وی افزود: برخی سدها مانند سد تنگه حمام سرریز کرده اند، میزان کمترین ورودی به سدها مربوط به سد گیلانغرب با 1/7 میلیون مترمکعب بوده است.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان کرمانشاه تصریح کرد: بیشترین ورودی مربوط به سد داریان با یک میلیارد و 273 میلیون بوده، اما حجم سد 338 میلیون است و به دلیل اتصال به پالایشگاه دایماً خروجی داشته است.

وی خاطرنشان کرد: درحال حاضر حدود 15 درصد از حجم سد داریان خالی است، به غیر از آن بالاترین ورودی به سد گاوشان است که محل تامین آب شرب کرمانشاه نیز محسوب می شود و از ابتدای سال آبی 65/53 میلیون مترمکعب وارد این سد شده است.

مرادی اضافه کرد: حجم کنونی سدهای استان برای مصرف 81/43 میلیون مترمکعب است و قابلیت استفاده دارد، همچنین 464/31 میلیون مترمکعب از حجم سدهای استان خالی است.

معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان ادامه داد: یک میلیارد و 345/74 میلیون مترمکعب میزان حجم آبی است که به طور معمول باید در سدهای استان وجود داشته باشد.

مرادی افزود: با توجه به اینکه بارش های زمستانی در استان کم بوده و میزان بارش نیز تبخیر یا جذب سفره های زیرزمینی شده، تراکنش بارش ها از نظر زمانی و منطقه ای باعث شد که کشاورزان به سمت بهره برداری از سفره های زیر زمینی نروند.

وی بیان کرد: به همین دلیل آب ذخیره شده در سفره ها باقی ماند و میزان قابل توجهی از آب موجود در سفره های زیر زمینی مصرف نشد که این امر مطلوب است.

وی در پایان گفت: انحراف آب از طریق کانال های میان دربند انجام شده و آب به تالاب هشیلان برده شده، این امر باعث شده آب زیرزمینی تقویت شود و آب به سراب یاوری هدایت شود و می توان این امر را به عنوان یک تغذیه مصنوعی بر دشت به حساب آورد.

46

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سد گاوشان پر آب ترین سد کرمانشاه است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سد گاوشان پر آب ترین سد کرمانشاه است"، کلیک کنید.