تامین 60 درصد برق کشور از طریق بورس انرژی در سال 1403

تامین 60 درصد برق کشور از طریق بورس انرژی در سال 1403

مدیر معاملات خارج از بازار شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: انتظار می رود بیش از 60 درصد از مصرف کشور در سال 1403 از طریق بورس انرژی تامین شود.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری علم و فناوری اتاق زندگانی از وزارت نیرو، احمدی حدید با اشاره به ابلاغ دستورالعمل حضور مشترکان بالای یک مگاوات در معاملات خارج از بازار از سوی وزیر نیرو در اوایل سال گذشته، از افزایش حجم معاملات این بازار از حدود 11 درصد در سال 1401 به حدود 14.5 درصد در پایان سال 1402 خبر داد.

وی افزود: میزان معاملات، روندی کاملا صعودی دارد به صورتی که در ماه های بهمن و اسفند 1402 سهم معاملات صنایع در بورس انرژی به حدود 20 درصد افزایش یافت.

احمدی حدید با تبیین وضعیت موجود گردش نقدینگی صنعت برق در طی سال های گذشته و بیان نقاط ضعف و قوت آن بر تصمیم وزارت نیرو بر ضرورت تغییر روند جاری گردش نقدینگی تاکید کرد.

وی در ادامه به تشریح مدل جدید روابط مالی و گردش نقدینگی در شرکت های توزیع پرداخت که بر اساس آن سیستم تخصیص منابع بازنگری شده و ذی نفعان زنجیره تامین برق می توانند سهم خود از منابع واریزی به حساب مدیریت منابع را به صورت منظم و در یکشنبه هر هفته دریافت کنند. در این ساز و کار شرکت های توزیع هزینه های جاری خود را بر اساس میزان وصول مطالبات و براساس ضرایب اعلامی وزارت نیرو به صورت هفتگی دریافت می کنند. باقیمانده منابع موجود در حساب متمرکز نیز پس از کسر تعهدات قانونی توسط توانیر، به حساب خرید برق شرکت های توزیع واریز می شود که باید نسبت به خرید برق از طریق بورس انرژی (معاملات سلف یا فیزیکی) اقدام کنند.

احمدی حدید با اشاره به اینکه بخش عمده ای از درآمد فروش برق نیروگاه ها از طریق بورس انرژی واریز خواهد شد، افزود: ظرفیت تزریق نقدینگی در حساب خرید برق شرکت های توزیع بین 25 تا 30 هزار میلیارد تومان برآورد می شود که با توجه به حضور صنایع بالای یک مگاوات در بورس انرژی با مصرفی در حدود 100 میلیارد کیلووات ساعت، انتظار می رود بیش از 60 درصد از مصرف کشور در سال 1403 از طریق بورس انرژی تامین شود.

احمدی حدید ادامه داد: شرکت های توزیع موظفند به شرکت مدیریت شبکه برق ایران برای خرید برق مورد نیاز خود (که در بورس خریداری نشده است) وکالت دهند تا در صورت عدم خرید برق طی بازه زمانی معین، مانده حساب شرکت های توزیع در بورس را برداشت و به حساب تولیدکنندگان برق حاضر در بازار عمده فروشی واریز کند.

وی افزایش سهم معاملات بورس انرژی به 30 درصد در سال جاری و 60 درصد تا پایان سال 1406 را از احکام قانونی پیش بینی شده در برنامه هفتم عنوان و خاطرنشان کرد که پیش بینی می شود امسال حداقل تا 45 درصد برنامه مذکور محقق شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تامین 60 درصد برق کشور از طریق بورس انرژی در سال 1403" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تامین 60 درصد برق کشور از طریق بورس انرژی در سال 1403"، کلیک کنید.