کمبود ویتامین دی چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

کمبود ویتامین دی چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

آفتاب نیوز :

اینکه کمبود ویتامین D چه عوارضی دارد بستگی به شدت کمبود و مدت زمانی دارد که این کمبود وجود داشته است.

کمبود ویتامین D می تواند مشکلات بسیار زیادی ایجاد کند. در زیر مهم ترین علایم کمبود ویتامین دی را بررسی خواهیم کرد.

بیماری و عفونت های مکرر تیتر 3

یکی از مهم ترین نقش های ویتامین D حمایت از سلامت سیستم ایمنی است که به شما کمک می کند با ویروس ها و باکتری هایی که باعث بیماری می شوند مبارزه کنید.

اگر مکرراً بیمار می شوید و به خصوص به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا می شوید، سطوح پایین ویتامین D ممکن است یکی از علل ضعیف بودن بدن شما باشد. چندین مطالعه بزرگ ارتباط بین کمبود ویتامین دی و عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی، برونشیت و ذات الریه را نشان داده اند.

تعدادی از مطالعات نشان داده اند که، مصرف روزانه 400 واحد بین المللی ویتامین D ممکن است خطر ابتلا به عفونت های دستگاه تنفسی را کاهش دهد.

ضعف و خستگی

احساس خستگی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از آن ها ممکن است کمبود ویتامین D باشد.

برخلاف علل دیگر خستگی و ضعف مانند استرس، افسردگی و بی خوابی، کمبود ویتامین D اغلب به عنوان یک علت بالقوۀ خستگی نادیده گرفته می شود.

مطالعات بسیار زیادی ارتباط کمبود ویتامین دی با خستگی را تایید کرده اند.

درد استخوان و کمر

درد استخوان و کمر ممکن است یکی از علایم سطوح ناکافی ویتامین D باشد. ویتامین D با بهبود جذب کلسیم در بدن به حفظ سلامت استخوان ها کمک می کند.

بررسی 81 مطالعه همچنین نشان داد که، افراد مبتلابه ورم مفاصل، درد عضلانی و درد مزمن نسبت به افراد بدون این شرایط سطوح ویتامین D کمتری دارند.

افسردگی

کمبود ویتامین D با افسردگی به خصوص در افراد مسن مرتبط است.

اثرات مکمل های ویتامین D متفاوت بوده است؛ اما برخی بررسی ها نشان داده اند که، این مکمل ها به کاهش علایم افسردگی کمک می کنند.

اختلال در ترمیم زخم

کندی بهبود زخم پس از جراحی یا جراحت ممکن است نشانه ای از پایین بودن سطح ویتامین دی شما باشد.

نقش ویتامین دی در کنترل التهاب و مقابله با عفونت ها نیز ممکن است برای بهبود مناسب زخم مهم باشد.

یک مطالعه بر روی 221 نفر، که 112 نفر از آن ها عفونت های پا مرتبط با دیابت داشتند، نشان داد که افرادی که کمبود شدید ویتامین دی داشتند احتمال بیشتری دارد که سطوح بالاتری از نشانگر های التهابی داشته باشند که می تواند بهبودی را به خطر بیندازد.

مشکلات استخوانی

ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان دارد. مصرف هم زمان ویتامین D و کلسیم به بدن شما کمک می کند تا استخوان ها تراکم بهتری داشته باشند.

پوکی استخوان نشانه این است که استخوان های شما کلسیم و سایر مواد معدنی را از دست داده اند. این امر افراد مسن به ویژه زنان را در معرض خطر افزایش شکستگی قرار می دهد.

وزن و تودۀ بدنی

چاقی یکی از عواملی است که باعث ایجاد کمبود ویتامین دی می شود. در یک مطالعه مشخص شد، افرادی که کمبود ویتامین دی دارند به احتمال بیشتری چربی شکمی دارند.

ریزش مو

بسیاری از غذا ها و مواد مغذی ممکن است بر سلامت مو تاثیر بگذارند.

درحالی که استرس یکی از دلایل رایج ریزش مو است، ریزش شدید مو ممکن است نتیجۀ یک بیماری یا کمبود مواد مغذی باشد.

ریزش مو در زنان با سطوح پایین ویتامین D مرتبط است. مطالعات سطوح پایین ویتامین D را با آلوپسی آره آتا، که یک بیماری خودایمنی است و با ریزش موی شدید مشخص می شود، مرتبط می کند.

درد عضلانی

اغلب علت درد عضلانی به سختی تشخیص دادنی است. با وجود این شواهد به دست آمده از مطالعات نشان می دهند که، کمبود ویتامین دی یکی از علل مهم درد عضلانی است.

گیرنده های ویتامین دی در سلول های عصبی وجود دارند و درد را احساس می کنند. از طرفی ممکن است ویتامین دی در مسیر انتقال درد به مراکز عصبی نیز نقش داشته باشد.

یک مطالعه جدید نشان داد که، دوز های بالای مکمل ویتامین دی می تواند اشکال مختلفی از درد را در افرادی که کمبود ویتامین دی دارند تسکین دهد.

اختلالات اضطرابی

کمبود ویتامین دی با اختلالات اضطرابی در ارتباط است. در یک مطالعه دیده شد، در افرادی که به اختلالات اضطرابی و افسردگی مبتلا هستند سطح کلسیدیول که، یک فرم از ویتامین دی است، پایین بوده است.

در یک مطالعه دیگر نیز دیده شد، زنان بارداری که مقادیر کافی ویتامین دی دریافت می کنند اضطراب کمتری دارند و خواب آن ها از کیفیت بهتری برخوردار است و درنتیجه کمتر به افسردگی بعد از زایمان مبتلا می شوند.

آیا کمبود ویتامین D باعث بیماری می شود؟

همان طور که در بالا دیدیم، کمبود ویتامین دی می تواند مشکلات فراوانی برای بدن ایجاد کند؛ اما، اینکه جدای از علایم ایجاد شده، کمبود ویتامین D باعث چه بیماری میشود خود یک سوال جداگانه می تواند باشد.

درحقیقت در ابتدا که بدن دچار کمبود این ویتامین می شود، بعد از مدتی به آرامی علایم مختلف ناشی از کمبود این ویتامین آشکار می شوند. بعد از مدتی که کمبود ادامه داشته باشد، ممکن است مشکلات و صدمات جبران ناپذیری به بدن وارد شود که شاید بتوان گفت مهم ترین آن ها پوکی استخوان یا نرمی استخوان (استیومالاسی) است. در کودکان نیز موجب بروز راشیتیسم می شود.

همان طور که دیدیم، بیماری های دیگری نیز ایجاد می شود ازجمله ریزش مو، اختلالات اضطرابی و افسردگی.

درمجموع ویتامین دی با بیماری های مختلفی در ارتباط است و راه پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها نیز دریافت کافی ویتامین دی است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمبود ویتامین دی چه مشکلاتی ایجاد می کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمبود ویتامین دی چه مشکلاتی ایجاد می کند؟"، کلیک کنید.