کتاب «سروان شوذب مشکینی» نقد و بررسی شد

کتاب «سروان شوذب مشکینی» نقد و بررسی شد

نشست نقد و بررسی کتاب «سروان شوذب مشکینی» با حضور نویسنده اثر و مننقدان در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

به گزارش اتاق زندگانی،جلسه نقد و بررسی پیش از چاپ کتاب «سروان شوذب مشکینی» از سلسله نشست های نقد کتاب موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با حضور مهرداد عادلی نویسنده کتاب، ابوالفضل درخشنده و محمد قاسمی پور از کارشناسان ادبی، فاطمه قادری و مرجان حصیرچی از منتقدان ادبیات پایداری و مصطفی نیک نام مسیول تاریخ شفاهی موزه و جمعی از علاقمندان و راویان حوزه ادبیات پایداری در سالن قصر شیرین موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شده بود.
در ابتدای این نشست، مهرداد عادلی، نویسنده کتاب گفت: داستانش از خاطرات سروان مشکینی در برهه ی زمانی پیش از انقلاب ، انقلاب و از ابتدای جنگ تا سال 61 و سپس سال 73-74 که ایشان بازنشسته می شوند، شکل گرفته و با تاسف ابراز کرد که الان متوجه شدم ایشان به رحمت خدا رفته اند.
در ادامه، قاسمی پور گفت: داستان نویسان آن چه که می نویسند، ریشه در تجارب آفاقی و انفسی شان دارد. این داستان مبتنی بر واقعیت و مستندات موجود ارایه شده با بهره گیری از تاریخ شفاهی ست. تاریخ شفاهی یک ظرفیت مناسب و خوب برای پرداختن به متن و بطن وقایع است. در این داستان به جهت کامل نبودن تاریخ شفاهی، دست نویسنده خیلی باز نبوده است.
مرجان حصیرچی از منتقدین ادبیات پایداری با اشاره به بدیع بودن داستان گفت: این کتاب با بهره گیری از فکر اولیه خوب و تازه بودن داستان، قابلیت بالایی را جهت پردازش دارد.
طاهره قادری نیز گفت: اثر فوق شامل 12 داستان کوتاه است. لطایفی در این مجموعه داستان وجود داشت که نزد مخاطب خوشایند است.
وی هم چنین به ایراد اطاله های داستان و یکسان بودن چینش کلمات و ادبیات شخصیت های مختلف داستان همچون آشپز و مدیر اشاره کرد.
قادری افزود: در بعضی از جمله ها تلنگر زده می شود تا خواننده همراه اثر شود؛ مانند «آب که از سر گذشت»، نزد خواننده حس کنجکاوی را تحریک می کند.
ابوالفضل درخشنده نیز با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در رابطه با انتقال پیام انقلاب به زبان هنر گفت:  پرورش هنرمند یک اقدام اساسی تلقی می شود. پیام انقلاب باید به زبان شعر و هنر که اصلی ترین و خالص ترین زبان هاست بیان شود. پیام شهیدان باید با زبان هنر شنیده شود.
وی در ادامه با اشاره به هنر داستان نویسی گفت: هنر داستان نویسی تخیل نیست، ابزاری است برای انتقال انرژی و تغییر مخاطب در جهت ارزش های والای انسانی.
 درخشنده افزود: در این اثر، فکر اولیه قابلیت گسترش زیادی دارد که متاسفانه نویسنده در دام این قابلیت اسیر شده است و می بایست به چند مقطع تفکیک و بطور مجزا به آن پرداخته شود. زمان قبل از انقلاب، بعد از انقلاب و زمان جنگ. 
این کارشناس ادبی گفت: نویسنده سعی داشته به تمام موضوع بپردازد و این اشتباهی  است که از جانب نویسنده صورت گرفته. انتخاب زاویه دید غلط نامه نگاری در ابتدای داستان که هنوز شخصیت معرفی نشده است، همزادپنداری را نزد مخاطب مشکل و همچنان احساس برانگیزی نزد او را مختل می کند.
درخشنده در پایان خاطرنشان کرد: کلیات این اثر عالی است ولی قابلیت چاپ ندارد تا این که زاویه دید اصلاح شود و فصل بندی ها به گونه ای مرتبط با فصل قبل شود و از پراکندگی خارج شود. در واقع این فکر اولیه پتانسیل تبدیل شدن به سه کتاب را دارد نه یک کتاب.
در پایان این نشست مصطفی نیکنام مسوول تاریخ شفاهی موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، گفت: ما امروز با خاطرات عزیزی روبه رو هستیم که دیگر در این دنیا نیست. هزار و اندی راوی دفاع مقدس در این موزه آمده و رفته اند، من و همکارانم با اینها مواجه هستیم که وقتی آمار می گیریم از سال 1390 تا کنون بالای 30درصد از این عزیزان درگذشته اند و این بسیار برای ما بغرنج است و از خدا می خواهم معضلات و مشکلات نگارش خاطرات و روایات مرتفع شود زیرا گذر زمان ارزشمندترین دارایی ما را مانند یخ، آب می کند.
پایان خبر اتاق زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کتاب «سروان شوذب مشکینی» نقد و بررسی شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کتاب «سروان شوذب مشکینی» نقد و بررسی شد"، کلیک کنید.