پوتین: جهان چندقطبی خواهد شد و بهتر است سلطه گران به آن تن دهند

پوتین: جهان چندقطبی خواهد شد و بهتر است سلطه گران به آن تن دهند

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه که به چین رفته است، گفت پکن و مسکو مصمم هستند که از تشکیل یک جهان چند قطبی حمایت کنند، اما در این مسیر همه باید امتیازاتی بدهند.

او در یک نشست خبری پس از سفر به چین گفت: ما باید از جهان چند قطبی در حال ظهور حمایت کنیم. ضروریست کسانی که سعی دارند سلطه خود بر تصمیم گیری ها در تمامی امور را حفظ کنند، این را بدانند که مسالمت آمیز بودن این فرایند (تشکیل جهان چند قطبی) به رفتار آنها بستگی دارد.

رییس جمهور روسیه همچنین گفت این کشور فعلاً در مورد به دست گرفتن کنترل شهر خارکیف تصمیم گیری نکرده است.

او در این نشست خبری درباره تصمیم روسیه برای خارکیف گفت: «در مورد خارکیف هنوز چنین تصمیمی وجود ندارد.»

پوتین گفت، روسیه در حال پیشروی در خارکیف است و نیروهای مسلح این کشور با تبعیت کامل از نقشه های جنگی هر روز به پیش می روند.

رییس جمهور روسیه همچنین گفت چین و روسیه دیدگاه های خود را در مورد راه های توسعه ملی دارند، راه هایی که بر اصول سازنده بودن و صلح متمرکز است: چین و روسیه بخش مهمی از تمدن مدرن هستند و ما در مورد راه های توسعه، نظرات خود را داریم. این توسعه بر تمامی شرکا در جهان تاثیر خواهد گذاشت. ما باور داریم این توسعه باید سازنده باشد. وقوع آن ضروریست و باید نه تنها منافع خود، بلکه منافع تمام شرکای جامعه بین المللی را لحاظ کنیم.

علاوه بر این، رییس جمهور روسیه با اشاره به اینکه نظم جهانی چند قطبی جدید در حال ظهور است، گفت: «شکی نیست که این نظم جهانی دارد در مقابل چشمان ما شکل می گیرد و جهان دارد چند قطبی می شود. فکر می کنم همه این را به خوبی می دانند و از آن آگاه هستند.»

رییس جمهور روسیه همچنین گفت ممنوعیت های مختلفی که بر کالاهای روسیه و چین وضع شده، منجر به افزایش تورم در ایالات متحده خواهد شد.

او گفت: «آنها تحریم هایی را علیه برخی از کالاها وضع کردند. نتیجه چه خواهد شد؟ تورم در آمریکا؛ چون سعی می کنند کالاها را خودشان تولید کنند، با حقوقی که به کارکنانشان می دهند، قیمت بالای فلز و انرژی گران قیمت. نتیجه همین است.»

پوتین گفت، افزایش تعرفه های گمرکی که آمریکا علیه خودروهای برقی چین وضع کرده یک عامل جنگ اقتصادی است و این مبارزه ای ناعادلانه است.

او دلیل آمریکا برای تحریم خودروهای برقی چینی را بهتربودن این خودروها دانست و گفت: «آمریکا اخیرا تحریم هایی را بر خودروهای برقی چینی وضع کرد. چرا؟ به چه دلیل؟ چون خودروهای چینی بهتر شده اند. دلیل دیگری در کار نیست. این مصداق رقابت ناعادلانه است.»

پوتین گفت: «آنها رقبای خود را از بین می برند که در این مورد، بحث رقبای چینی است. به رقبای خود اجازه ورود به بازارها را نمی دهند. در اروپا هم اوضاع همین است.»

رییس جمهور روسیه همچنین گفت مشکلات موجود در انتقال پول، مانعی برای رشد تجارت بین روسیه و چین است.

پوتین همچنین با اشاره به حملات هوایی اوکراین به مناطق مسکونی در شهر بلگورود روسیه، گفت مسکو ناچار خواهد بود برای توقف این حملات یک منطقه حایل ایجاد کند.

پوتین گفت: «آنها دارند مرکز شهر را، مناطق مسکونی را بمباران می کنند. من علناً گفته ام که اگر این وضع ادامه داشته باشد، ناچار هستیم یک منطقه حایل ایجاد کنیم.»

منطقه بلگورود روسیه که با مناطق سومی و خارکیف اوکراین هم مرز است، چندین بار توسط نیروهای مسلح اوکراین هدف حمله واقع شده است.

او همچنین گفت توافق هایی که در استانبول بر سر اوکراین حاصل شد، باید اجرایی شوند و مبنای تمام مذاکرات احتمالی صلح باشند.

رییس جمهور روسیه گفت: «این سند هنوز به امضا نرسیده و مشکلات زیادی دارد، مشکلاتی در مورد تضمین امنیت اوکراین. آن را به نحوی نوشته اند که هنوز باید درباره اش فکر کنیم، اما به طور کلی پایه و اساس، همین سند است.»

او بار دیگر گفت روسیه برای شرکت در مذاکرات صلح اوکراین آماده است، اما به کنفرانس صلح سوییس دعوت نشده است.

پوتین با بیان اینکه روسیه درباره چیزی که از آن آگاهی ندارد، نظر نمی دهد، تاکید کرد هر تلاشی برای تحمیل خواسته های غرب در مذاکره بر روسیه با شکست مواجه خواهد شد، همانطور که تلاش های این بلوک قدرت برای تحمیل یک شکست استراتژیک به مسکو در جنگ شکست خورده است.

وی همچنین با بیان اینکه نهادهای ورزشی بین المللی پول را اولویت اول خود قرار داده اند، گفت: «امروز مقامات ورزشی بین المللی اصول منشور المپیک را نقض می کنند، آنها ورزش را سیاسی کردند و این غیر قابل پذیرش است.»

او همچنین در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره احتمال استقرار نظامیان فرانسه در اوکراین گفت: «من رییس جمهور فرانسه نیستم و در این باره تصمیم گیری نمی کنم. هرگاه در مورد اینکه فرانسه نیروهایش را به اوکراین بفرستد یا نه تصمیم گیری شد، ما در مورد تبعات آن تصمیم خواهیم گرفت.»

پیشتر امانویل ماکرون، رییس جمهور فرانسه گفته بود در صورت درخواست کی یف پاریس ممکن است نظامیان خود را به اوکراین اعزام کند.

ماکرون ادعا کرد بسیاری از رهبران اروپایی هم با این پیشنهاد موافق هستند، اما چندین رهبر اروپایی به شدت با این اظهارات ماکرون مخالفت کردند.

پوتین درباره تحریم کشورهای ثالث و محدود کردن روابط روسیه با دیگر کشورها گفت: «تحریم هایی که علیه کشورهای ثالث وضع می شوند، چند برابر غیرقانونی هستند. چنین تحریم هایی بدون اجازه سازمان ملل وضع شده و به کلی هم مشروعیت ندارند. از این رو، این تحریم ها خلاف خرد جمعی هستند.»

رییس جمهوری روسیه درباره تبعات بین المللی این تحریم ها گفت: «این نه تنها به کشورها و طرفین مرتبط با آنها آسیب می زند، بلکه اقتصاد جهانی، انرژی و دیگر حوزه های فعالیت های اقتصادی را هم تحت تاثیر قرار می دهد.»

311311

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پوتین: جهان چندقطبی خواهد شد و بهتر است سلطه گران به آن تن دهند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پوتین: جهان چندقطبی خواهد شد و بهتر است سلطه گران به آن تن دهند"، کلیک کنید.