واکنش جهان به عملیات موشکی و پهپادی وعده صادق

رسول سلیمی: حمله بی سابقه ایران با بیش از 300 پهپاد، موشک کروز و بالستیک به خاک اسراییل واکنش گسترده ای را در سطح بین المللی در پی داشت. این واکنش ها در نسبت رابطه دیپلماتیک ایران با کشورهای جهان قرار گرفت و با بررسی هر یک از پیام ها می توان به قرار گرفتن کشورها در سوی ایران، اسراییل پی برد. فصل مشترک غالب اظهارنظرها خویشتن داری طرفین برای جلوگیری از تسری جنگ به دیگر کشورهای خاورمیانه و جلوگیری از گسترش پاسخ ها به جنگی تمام عیار است.

حتی کشورهای اروپایی حامی اسراییل تلاش کردند در بیانیه های خود بر جلوگیری از گسترش تنش ها از سوی اسراییل جلوگیری کنند. آنچه اهمیت دارد تکمیل قدرت بازدارندگی ایران با تلاش های دیپلماتیک وزارت خارجه خواهد بود تا از تشکیل هرگونه ایتلاف جهانی به نفع اسراییل جلوگیری کند. این تلاش های دیپلماتیک می تواند شامل صدور تدابیر هماهنگ از سوی تهران برای وزارتخانه های ایران در کشورهای جهان برای تبیین اهداف عملیات و نقش اسراییل به عنوان آغازکننده تنش ها در خاورمیانه باشد. در همین راستا به بررسی پیام کشورها و مقامات عالی نهادهای بین المللی می پردازیم تا نگاهی جامع تر به صحنه دیپلماتیک شکل گرفته از عملیات نظامی ایران داشته باشیم.

دعوت به آرامش و تایید انفعال شورای امنیت

در پی حمله هوایی ایران به اسراییل، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای نسبت به «خطر واقعی گسترش تنش ویرانگر منطقه ای» هشدار داد. گوترش در بیانیه ای ضمن محکوم کردن حمله ایران به اسراییل، خواستار توقف فوری مخاصمات شد. دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که مکرراً گفته است «جهان نمی تواند جنگ دیگری را هم تحمل کند.»

جوسپ بورل، مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیگر مقام مهم اروپایی بود که بدون اشاره به اینکه حمله پهپادی ایران علیه سرزمین های اشغالی در واکنش به تجاوزگری رژیم صهیونیستی علیه کنسولگری کشورمان در سوریه صورت گرفته، پاسخ ایران را محکوم و ادعا کرد که این اقدام تهدیدی جدی برای امنیت منطقه است.

وزارت امور خارجه روسیه نیز در بیانیه ای درباره پاسخ موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران به رژیم صهیونیستی، ضمن اشاره به ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل در اقدام مناسب در زمینه حمله اسراییل به کنسولگری ایران در دمشق، از همه طرف ها خواسته که برای جلوگیری از وخامت بیشتر وضعیت منطقه، خویشتن داری کنند.

واکنش جهان به عملیات موشکی و پهپادی وعده صادق

خبرهای مرتبط

در این بیانیه که ظهر یکشنبه منتشر شد، آمده است: بنا بر اعلام وزارت خارجه ایران، این حمله در چارچوب دفاع از خود و بر اساس ماده 51 منشور سازمان ملل متحد در پاسخ به حملات به اهداف ایرانی در منطقه از جمله حمله به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق صورت گرفته است، اقدامی که روسیه پیش تر آن را محکوم کرده بود.

وزارت امور خارجه روسیه در ادامه با اشاره به عدم صدور بیانیه محکومیت اقدام تجاوزکارانه اسراییل در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: متاسفانه این شورا به دلیل مواضع اعضای غربی آن نتوانست پاسخ مناسبی به حمله به نمایندگی کنسولی ایران بدهد.

چین دیگر کشور هم پیمان و دوست ایران، ضمن ابراز نگرانی عمیق از تشدید اوضاع در خاورمیانه، خواستار خویشتن داری تهران و تل آویو برای جلوگیری از تشدید تنش شد. یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «پکن در خصوص تشدید اوضاع در خاورمیانه عمیقاً نگران است و از طرف های درگیر می خواهد تا برای جلوگیری از تشدید تنش، خویشتن داری کنند. این سخنگو افزود: اوضاع جاری در خاورمیانه، تازه ترین تبعات جنگ غزه است. دیگر هیچ گونه تاخیر در اجرای قطعنامه 2728 شورای امنیت سازمان ملل جایز نیست و درگیری و تنش باید فوراً به پایان برسد.»

پاکستان دیگر کشور مسلمانی است که با ابراز نگرانی از تحولات فعلی خاورمیانه، خواهان خویشتنداری همه طرف ها شد و اعلام کرد: اسلام آباد پیش تر نسبت به پیامدها و خطرات حمله اسراییل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق هشدار داده بود. به گزارش روابط عمومی دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، این کشور اعلام کرد که با نگرانی عمیق تحولات خاورمیانه را دنبال می کند. در این بیانیه آمده است: پاکستان ماه هاست که بر ضرورت تلاش های بین المللی برای جلوگیری از گسترش خصومت ها در منطقه و برقراری آتش بس در غزه تاکید کرده است.

واکنش جهان به عملیات موشکی و پهپادی وعده صادق

جانب داری از اسراییل و دعوت به خویشتن داری

واکنش مقامات عالی انگلیس و فرانسه به طور آشکار از اسراییل حمایت می کرد. این دو کشور به همراه آلمان در واکنش به پاسخ موشکی و پهپادی گسترده جمهوری اسلامی ایران به اقدامات اسراییل، حمایت خود را از این رژیم مورد تاکید قرار دادند. استرالیا نیز طی بیانیه ای اعلام کرده در واکنش به اقدامات تجاوزگرانه رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که پاسخ موشکی و پهپادی ایران، تهدید بزرگ برای امنیت اسراییل است. نخست وزیر اسپانیا نیز خواستار «جلوگیری از تشدید تنش در منطقه به هر قیمتی» شد. به گزارش تارنمای لا وانگواردیا، پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا در پیامی از طریق حساب کاربری خود در شبکه مجازی ایکس اعلام کرد: ما تحولات خاورمیانه را با نهایت نگرانی دنبال می کنیم. وی افزود: باید به هر قیمتی از تشدید تنش منطقه ای جلوگیری شود.

این در حالی است که چندین کشور آمریکای لاتین از جمله شیلی و آرژانتین نسبت به پاسخ گسترده موشکی و پهپادی ایران و وضعیت کلی در خاورمیانه ابراز نگرانی کردند. برای نمونه «آلبرتو ون کلاورن» وزیر خارجه شیلی در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق)، نوشت: نگرانی خود را نسبت به تشدید جدی تنش ها در خاورمیانه و حملات ایران علیه اسراییل ابراز می کنم. شیلی استفاده از زور را محکوم و از حقوق بشردوستانه بین المللی دفاع می کند. مکزیک نیز نگرانی عمیق خود درباره این حمله و تاثیری که می تواند بر زندگی هزاران نفر داشته باشد را ابراز کرد.

دبیرخانه امور خارجه مکزیک نیز در ایکس (توییتر سابق)، نوشت: مکزیک استفاده از زور در روابط بین المللی را محکوم می کند و از همه طرف ها می خواهد که به دنبال راه حل های مسالمت آمیز برای جلوگیری از تعمیم یافتن درگیری در خاورمیانه باشند.

مانویل آدورنی سخنگوی ریاست جمهوری آرژانتین هم در ایکس (توییتر سابق)، نوشت: خاویر میلی رییس جمهور آرژانتین سفر خود به دانمارک را کوتاه کرد و به کشور بازخواهد گشت تا یک کمیته بحران با توجه به آخرین رویدادها در اسراییل تشکیل دهد. وزارت خارجه اکوادور نیز در بیانیه ای با اعلام اینکه «به نظارت بر وضعیت ادامه می دهیم»، خبر داد که با کارکنان دیپلماتیک خود در منطقه در تماس است.

ژاپن نسبت نیز در واکنش به این عملیات گسترده که خسارت هایی را به پایگاه هوایی «نواتیم» در جنوب سرزمین های اشغالی وارد آورد، عنوان کرد: این حمله وضعیت فعلی خاورمیانه را بدتر می کند. توکیو ضمن محکومیت این حمله که در پاسخ به جنایت رژیم صهیونیستی در حمله به ساختمان سفارت ایران در دمشق صورت گرفت، افزود که ژاپن نسبت به این نوع تنش زایی به شدت نگران است.

311213

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واکنش جهان به عملیات موشکی و پهپادی وعده صادق" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واکنش جهان به عملیات موشکی و پهپادی وعده صادق"، کلیک کنید.