هشدار ایران به گروه 7؛ تصمیمات غیرسازنده باعث افزایش تنش خواهد شد

هشدار ایران به گروه 7؛ تصمیمات غیرسازنده باعث افزایش تنش خواهد شد

به گزارش اتاق زندگانی؛ سفارت ایران در لندن در آستانه نشست وزرای خارجه گروه هفت پیرامون وقایع اخیر در غرب آسیا، هشدار داد که اتخاذ تصمیمات غیرسازنده در قبال ایران و همراهی غیر مسوولانه کشورهای غربی با اقدامات رژیم اسراییل، موجب تشویق آن رژیم در استمرار شرارت و ماجراجویی و به تبع آن افزایش تنش در منطقه و جهان خواهد شد.

در این بیانیه که یک نسخه آن به رویت خبرنگار ایرنا در لندن رسیده، آمده است: طی سال های گذشته رژیم اسراییل به انحای مختلف و با نقض فاحش اصول بنیادین حقوقی بین المللی و قواعد آمره به منافع جمهوری اسلامی ایران لطمه وارد کرده است که ازجمله آنها می توان به خرابکاری های متعدد در تاسیسات صلح آمیز هسته ای، حملات سایبری در تاسیسات زیربنایی کشور، ترور هدفمند تعداد زیادی از متخصصین و دانشمندان هسته ای و در آخرین مورد حمله تروریستی مسلحانه به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق اشاره کرد.

به گزارش ایرنا، این بیانیه با اشاره به اینکه «حمله علیه ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در جمهوری عربی سوریه به عنوان نقض فاحش کنوانسیون های بین المللی ناظر بر مصونیت اماکن دیپلماتیک و منشور ملل متحد بشمار می رود» می افزاید: متعاقب این اقدام وحشیانه، جمهوری اسلامی ایران در پیروی از سیاست اصولی خود مبنی بر ممانعت از گسترش تنش و جنگ در منطقه خواستار نشست فوری شورای امنیت، محکومیت این اقدام و تنبیه آن رژیم شد که متاسفانه آن شورا با وجود تلاش اکثریت اعضا، به خاطر مخالفت ایالات متحده آمریکا، انگستان و فرانسه موفق به انجام وظیفه مصرح خود در منشور ملل متحد نشد. در این راستا همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در 2 دور گفت وگوی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل خواستار اقدام متناسب و محکومیت قاطع جامعه بین الملل و شورای امنیت شد.

سفارت ایران در لندن یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو مسوول سازمان ملل، متعهد به اهداف و اصول مصرح در منشور آن سازمان است و بر تعهد خویش به حفظ صلح و امنیت بین المللی اصرار و تاکید می ورزد.

بر اساس بیانیه یادشده، «پاسخ نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در سحرگاه 13 آوریل 2024 (25 فروردین ماه) در قالب حق دفاع مشروع ذیل ماده 51 منشور ملل متحد و پس از ناامیدی از محکومیت این اقدام هنجارشکنانه رژیم اسراییل صورت گرفت و از منظر جمهوری اسلامی ایران خاتمه یافته تلقی می شود.»

در این بیانیه تصریح شده است: «جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قوانین و مقررات بین المللی از همه توان و ظرفیت خویش در مقابل تکرار احتمالی شرارت آن رژیم استفاده خواهد کرد.»

در بخش دیگری از بیانیه یادشده، سفارت ایران اشاره کرده است: جمهوری اسلامی ایران به دنبال توسعه اعتبار دیپلماسی است و در چارچوب پیام آرزومندی برای صلح، امنیت و پیشرفت برای منطقه از اظهارات روز سه شنبه 16 آوریل 2024 آنتونیو تایانی، وزیر محترم امور خارجه و همکاری های بین المللی جمهوری ایتالیا در جمع سفرای کشورهای اسلامی استقبال می کند.

این بیانیه می افزاید: تهران با در نظر داشتن جایگاه دولت ایتالیا به عنوان رییس دوره ای گروه 7 و همچنین نقش منطقه ای و بین المللی آن به عنوان یکی از مهمترین کشورهای اروپایی، خواستار تلاش آن دولت برای مسوولیت پذیر ساختن شرکای اروپایی (اتحادیه اروپا) و بین المللی خود (به ویژه اعضای گروه 7) در برابر نقض قوانین بین المللی، تشدید هدفمند تنش ها در منطقه و استمرار کشتار مردم مظلوم فلسطین از سوی رژیم اسراییل است.

سفارت ایران در انگلیس در حالی که برخی گزارش ها از دستورکار نشست وزرای خارجه گروه هفت در ایتالیا، برای تشدید سیاست شکست خورده تحریم ها علیه ایران حکایت دارد، هشدار داد: بی تردید اتخاذ تصمیمات غیرسازنده در قبال جمهوری اسلامی ایران از یک سو و سکوت و همراهی غیر مسوولانه کشورهای غربی در برابر اقدامات رژیم اسراییل در نقض قوانین بین المللی از سوی دیگر موجب تشویق آن رژیم در استمرار شرارت و ماجراجویی و به تبع آن افزایش تنش در منطقه و جهان خواهد شد.

در پایان این بیانیه با اشاره به اینکه «منطقه خاورمیانه دوران پرالتهابی را سپری می کند»، آمده است: بی گمان مسوولیت پذیری و موفقیت دولت ایتالیا در کاهش تنش ها و برقراری ثبات در این منطقه، در حافظه تاریخی جامعه بین الملل باقی خواهد ماند.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هشدار ایران به گروه 7؛ تصمیمات غیرسازنده باعث افزایش تنش خواهد شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هشدار ایران به گروه 7؛ تصمیمات غیرسازنده باعث افزایش تنش خواهد شد"، کلیک کنید.