مشاهده 3176 قطعه پرنده در سرشماری پرندگان تهران

مشاهده 3176 قطعه پرنده در سرشماری پرندگان تهران

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه امروزه با وجود آگاهی نسبت به اهمیت حفاظت از گونه های زیستی تعداد زیادی از گونه های پرندگان در روند تهدید انقراض قرار دارند، افزود: بررسی ها نشان می دهد شرایط پرندگان مهاجر مناسب نبوده و خطرات زیادی به ویژه کاهش آب، از بین رفتن تالاب ها و کاهش جمعیت حشرات آن ها را تهدید می کند.

به گزارش اتاق زندگانی علیرضا مزینانی همزمان با روز جهانی پرندگان مهاجر با اشاره به اینکه گرامیداشت این روز با هدف ترغیب مردم به مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر است، گفت: طراحی و اجرای فعالیت ها و برنامه هایی برای افزایش آگاهی عمومی و کمک به حفاظت از این پرندگان و زیستگاه آن ها توسط مسوولان، سازمان های مردم نهاد، دانشگاه ها، مدارس و فعالان محیط زیست نیز از دیگر اهداف مورد انتظار است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پرندگان از دیرباز جای خود را در فرهنگ و مذهب ما باز کرده اند، اظهارکرد: مساله مهم این است که توسعه شهری و صنعتی موجب شده که در سه تا چهار قرن گذشته تعداد زیادی گونه پرنده از بین برود و حتی امروزه با وجود آگاهی نسبت به اهمیت حفاظت از گونه های زیستی، تعداد زیادی از گونه های پرندگان در روند تهدید انقراض قرار دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران مسایلی مانند خشک شدن تالاب ها، افزایش رسوبات و فاضلاب ها و ورود آن ها به رودخانه ها و تالاب ها، تغییرات اقلیمی و شکار و صید بی رویه و غیرمجاز را از اصلی ترین عوامل تهدید حیات پرندگان برشمرد و تصریح کرد: در این میان تعداد زیادی از پرندگان مهاجر هستند که برای زمستان گذرانی به راه های دور پرواز می کنند و بررسی های بین المللی نیز نشان می دهد شرایط پرندگان مهاجر مناسب نیست و خطرات زیادی به ویژه کاهش جمعیت حشرات، کاهش آب و از بین رفتن تالاب ها آن ها را تهدید می کند.

مزینانی با اشاره به اینکه امسال، برای اولین بار روز جهانی پرندگان مهاجر بر اهمیت حشرات برای پرندگان مهاجر متمرکز شده است و نگرانی های مربوط به کاهش جمعیت حشرات را منعکس می کند، گفت: پرندگان نقش مهمی در گرده افشانی و کنترل آفات دارند و کمبود حشرات باعث اختلال در عملکرد این اکوسیستم می شود. آن ها به عنوان منابع ضروری انرژی برای بسیاری از گونه های پرندگان مهاجر، نه تنها در طول فصول تولید مثل بلکه در طول سفرهای طولانی شان تاثیر زیادی بر زمان، مدت و موفقیت کلی مهاجرت پرندگان دارند.

مزینانی ادامه داد: در طول مسیرهای مهاجرت، پرندگان به طور فعال هنگام توقف در مزارع، جنگل ها، تالاب ها و زیستگاه های مختلف به دنبال حشرات هستند و زمان مهاجرت پرندگان اغلب مصادف با اوج فراوانی حشرات در مکان های توقف است. این همزمانی امکان تغذیه پرندگان را فراهم می کند تا ذخایر انرژی خود را قبل از ادامه سفر دوباره تامین کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه روز جهانی پرندگان مهاجر در سال 2024 بر ضرورت اقدامات پیشگیرانه حفاظتی از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنان تاکید دارد، افزود: این اقدامات شامل حفاظت از مناطق و ممانعت از تخریب زیستگاه آنان، ممانعت از شکار پرندگان، کاهش استفاده از آفت کش ها و کودها و در صورت امکان روی آوردن به کشاورزی ارگانیک است.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه استان تهران نیز در مسیر مهاجرت پرندگان قرار داشته است و تالاب های این استان اغلب مسیر زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی هستند و بر همین اساس هرساله و همزمان با سراسر کشور، سرشماری پرندگان مهاجر در فصل سرد سال در سطح این استان انجام می شود، تصریح کرد: طی سرشماری و مطالعات انجام شده در 9 سایت مهم استان در سال گذشته، درمجموع تعداد 3176 قطعه پرنده در تنوع گونه ای 27 نوع مختلف درسطح تالاب های استان مشاهده و سرشماری شده است.

مزینانی در پایان اظهارکرد: از این تعداد، گونه اردک سرسبز با تعداد 1059بال، بیشترین تعداد گونه مشاهده شده در مراکز آبی استان تهران را به خود اختصاص داد.

گفتنی است به منظور افزایش توجه جهانی به مقوله پرندگان مهاجر و اهمیت آن، طی توافقنامه پرندگان مهاجر آبزی آفریقا- اوراسیا از سال 2006 میلادی دومین شنبه ماه می برابر با 22 اردیبهشت ماه را به منظور افزایش توجه جهانی به مقوله پرندگان مهاجر و اهمیت آن به عنوان روز جهانی پرندگان مهاجر اعلام شد و در سال، 2024 این روز در دو روز، 11 می و 12 اکتبر نامگذاری شده است که با ماهیت چرخه ای مهاجرت پرندگان در نیمکره های مختلف هماهنگ است.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، پیش از ظهر امروز و همزمان با روز جهانی پرندگان مهاجر، تعدادی پرنده شامل یک بهله عقاب طلایی و سه بهله سارگپه که برای بازپروری و انجام اقدامات درمانی مدتی در مرکز نگهداری باغ پرندگان لویزان نگهداری شدهاند، پس از اطمینان از وضعیت سلامت آن ها در زیستگاه های طبیعی تهران رهاسازی شدند و به آغوش طبیعت بازگشتند.

پایان خبر اتاق زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مشاهده 3176 قطعه پرنده در سرشماری پرندگان تهران" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مشاهده 3176 قطعه پرنده در سرشماری پرندگان تهران"، کلیک کنید.