ماهواره چوبی ژاپنی ها در فضا آتش نخواهد گرفت؟/ عکس

غزال زیاری_ در هفته ها و ماه های اخیر، سروصدای زیادی درباره ساخت اولین ماهواره چوبی جهان توسط ژاپن به راه افتاده و حالا و پس از سال ها تحقیق در مورد مواد چوبی و برنامه ریزی های دقیق، این ماهواره منحصربه فرد آماده پرتاب است.

مهندسان دانشگاه کیوتو که هدایت توسعه این ماهواره خاص را عهده دار بودند، در یک کنفرانس خبری از تکمیل مراحل ساخت و آماده سازی این ماهواره خبر دادند و طبق برنامه ریزی های انجام شده، این ماهواره چوبی، هفته آینده به آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن (JAXA) منتقل خواهد شد.

پرتاب در ماه سپتامبر

این ماهواره چوبی آزمایشی، LignoSat نام گرفته و ابعادش از هر سو فقط 10 سانتی متر است. طبق اخبار منتشرشده، احتمالاً این ماهواره چوبی و مکعبی شکل، در ماه سپتامبر، همراه با موشک SpaceX از مرکز فضایی کندی به فضا پرتاب خواهد شد.

چرا ژاپنی ها ماهواره چوبی ساختند؟/ چوب کدام درخت برای سفر فضایی انتخاب شد؟

قرار بر این است که موشک اسپیس ایکس این ماهواره را به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) برساند و از آنجا به بعد فضانوردان مسیولیت خواهند داشت تا این ماهواره را به مدار بفرستند و در چند ماه آینده، عملکرد کلی ماهواره به دقت رصد خواهد شد.

چوب منتخب، چه چوبی است؟

ماهواره با چوب ماگنولیا ساخته شده و در آزمون نهایی، استحکام و دوام آن، میزان مقاومتش در برابر تحمل دما و تشعشعات شدید خورشیدی سنجیده خواهد شد و قرار بر این است که این ماهواره آزمایشی تنها 5 تا 6 ماه به فعالیت بپردازد.

در صورت موفقیت این ماهواره چوبی، اجازه استفاده از چوب به عنوان یکی از مصالح ساخت ماهواره های آینده صادر خواهد شد.

چرا ژاپنی ها ماهواره چوبی ساختند؟/ چوب کدام درخت برای سفر فضایی انتخاب شد؟

محققان سال ها برای شناسایی نوع مناسب چوب برای ساخت این ماهواره، کار و تحقیق اختصاصی انجام دادند و در همین راستا، برای آزمایش نمونه های مختلف چوب، با شرکت چوب برداری Sumitomo Forestry همکاری کردند.

اعضای این تیم، بعد از بررسی انواع مختلف چوب ها، سه نوع مختلف از درخت های توس ارمان (Erman’s birch)، گیلاس ژاپنی و ماگنولیا در فهرست نهایی قرار گرفت. در سال 2020، نمونه ای از این چوب ها به ایستگاه فضایی تحویل داده شد تا از دوام آن ها در محیط فضایی اطمینان حاصل شود و درنهایت مشخص شد که چوب درخت ماگنولیا بالاترین مقاومت را دارد.

مزایای استفاده از ماهواره چوبی

هدف اصلی در توسعه یک ماهواره چوبی سازگار با محیط زیست، کاهش بالقوه اثرات زیست محیطی است.

از آنجا که ماهواره ها عمر محدودی دارند و برای مدت طولانی در فضا نمی مانند، بهترین راهکار این است که برای ساختشان به سراغ گزینه های زیست محیطی رفت. ماهواره های چوبی، برخلاف ماهواره های فلزی سنتی، با ورود مجدد به جو کاملاً می سوزند.

درعین حال ماهواره های سنتی، ذرات فلزی کوچکی را از خود به جای می گذارند که در اتمسفر فوقانی انباشته می شوند و می تواند پیامدهای مهمی برای محیط زیست و مخابرات داشته باشد.

از سوی دیگر مطالعات حکایت از آن دارند که ذرات آلومینیوم احتمالاً در تخریب لایه اوزون که از زمین در برابر تشعشعات مضر UV خورشید محافظت می کند، نقش دارند. درعین حال احتمالاً وجود این ذرات در اتمسفر، با نور خورشید که با نفوذ از جو، به سطح زمین می رسند تداخل ایجاد می کند.

چرا ژاپنی ها ماهواره چوبی ساختند؟/ چوب کدام درخت برای سفر فضایی انتخاب شد؟

اما درصورتی که ماهواره چوبی بعد از اتمام ماموریتش وارد جو زمین شده و بسوزد، تنها خاکسترهای ریز و قابل تخریب تولید می کند. بدین ترتیب این نوآوری، وجود زباله های فضایی که در اثر ورود ماهواره ها به جو زمین تولید می شوند را کاهش خواهد داد.

طبق پیش بینی کارشناسان، در سال های آتی پرتاب ماهواره ها به طور تصاعدی افزایش خواهد یافت. درنتیجه تعداد زیادی از ماهواره های ازکارافتاده پس از اتمام ماموریت هایشان به جو وارد می شوند. از همین رو، استفاده از ماهواره های چوبی گزینه ای پایدار با تاثیر زیست محیطی کمتر نسبت به ماهواره های استاندارد فلزی خواهد بود.

ماهواره چوبی LignoSat اولین قدم در مسیر تحقق این رویاست. در این راستا قطعاً تحقیقات بیشتری درزمینهٔ تولید و توسعه ماهواره های چوبی، از استفاده از چوب مناسب گرفته تا قابلیت حمل بار و کاربردهای رصد و غیره انجام خواهد شد. حالا همه دانشمندان بی صبرانه منتظر هستند تا ببینند که ماهواره چوبی ژاپنی ها بعد از پشت سر گذاشتن آزمون استقامت نهایی اش، درنهایت در فضا چگونه عمل خواهد کرد.

منبع: interestingengineering

227227

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماهواره چوبی ژاپنی ها در فضا آتش نخواهد گرفت؟/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماهواره چوبی ژاپنی ها در فضا آتش نخواهد گرفت؟/ عکس"، کلیک کنید.