قیمت قبر های جدید اعلام شد؛ 12 تا 200 میلیون تومان ناقابل!

قیمت قبر های جدید اعلام شد؛ 12 تا 200 میلیون تومان ناقابل!

آفتاب نیوز :

کارگران قطعه 327 بهشت زهرا (س) فرارکرده از آفتاب تند ظهر خردادماه، کنار کانکس صندلی های مراسم تدفین نشسته و منتظرند مراسم تمام شود. چند ردیف آن طرف تر مراسم بزرگی است، اما صدای گریه ها آرام تر شده. از قیمت قبر در قطعه های جدید که بپرسی، عدد های مختلفی از راه می رسند؛ از 10 تا 200 میلیون تومان.

یکی از کارگران می گوید: «قیمت قبر های وسط قطعه با جلوتر از آن فرق دارد؛ قبری که لب خیابان است 45 میلیون تومان است. اگر وسط قطعه باشد همون 13-12تومان. چرا؟ چون اگر کسی بخواهد به متوفی سر بزند، رفت وآمد برایش نزدیک تر می شود. در همین قطعه هم قبر 35 تومانی و 45 تومانی پیدا می شود. شما اگر یک خانه کنار خیابان بخری، برایت گران تر حساب می کنند تا وقتی که آخر یک کوچه ساخته شده باشد.»

قبر های رایگان تهران از آن کیست؟

از سه هفته پیش دوباره مثل هرسال بحث قیمت خرید قبر در بهشت زهرا (س) مطرح و ارقامی برای امسال اعلام شد که مخالفانی هم داشت، اما درنهایت در شورا تصویب شد و حالا منتظر تایید فرمانداری است.

تصمیم نهایی شورای شهر این بود که هزینه خرید قبر در قطعات روز دفن بهشت زهرا (س) رایگان باشد و در صورت تقاضای خانواده متوفی، امکان خرید دو طبقه دیگر قبر با قیمت 15 میلیون تومان فراهم شود.

بستگان متوفی تا سه ماه فرصت دارند که برای رزرو طبقات دوم و سوم قبور روز دفن اعلام آمادگی کنند و تا یک سال هم فرصت تعیین تکلیف و تقسیط دارند؛ در غیر این صورت دو طبقه دیگر واگذار می شود. بهشت زهرا (س) می گوید این تصمیم یعنی درنهایت خرید قبر رایگان است، با این حال رقم رزرو قبور طبقه دوم و سوم منتقدانی دارد.

قبل از مردن لوکیشین خود را انتخاب کنید!

صدای کارگر قطعه لابه لای صدای مداح و گریه ها می پیچد: «وقتی یک نفر را خاک می کنند، اگر بخواهند دو نفر دیگر از خانواده خودشان را هم در همان سه طبقه دفن کنند، قبر برای خودشان می ماند، اگر هم از خودشان کسی نباشد، می فروشند. اگر در قبر های سه طبقه زن دفن شده باشد، نمی شود غریبه در قبر خاک کرد.» با دست به قبر های وسط قطعه 327 اشاره می کند: «این قبر ها تا دو سال پیش سه میلیون تومان بود.»

استدلال اعضای شورای شهر تهران این است که در سال 1402، نرخ طبقه های دوم و سوم قبور روز دفن که بستگان متوفی می توانستند آن ها را برای خودشان خریداری کنند، به ازای هر طبقه سه میلیون و 900 هزار تومان بود؛ یعنی خانواده ها برای دو طبقه درمجموع باید 7 میلیون و 800 هزار تومان پرداخت می کردند تا بتوانند طبقات دوم و سوم قبر های روزدفن را در آینده برای بستگان خود رزرو کنند، اما با مصوبه جدید شورا این عدد به 15 میلیون تومان رسیده است.

قبور قطعات 327 و 328 بهشت زهرای تهران کم کم در حال پرشدن اند و قطعه 329 هم کنار آن ها به سرعت ساخته می شود؛ بلوک های سیمانی در سه طبقه روی یک پی عمیق، کنار هم بالا می روند و هرروز به تعداد قبر های پرشده اضافه می شود.

ردیف هایی که کارگر نشان می دهد، دو سال پیش برای بازمانده های متوفی حدود 11 میلیون تومان با حساب هزینه کفن و دفن هزینه داشت؛ پولی که بابت سه طبقه قبر دریافت می شد.

کارگران قطعه می گویند قرار است گلخانه بزرگ بالای قطعه 327 هم به قطعات تازه اضافه شود؛ چون دیگر جایی برای ساخت قبر های تازه نیست و هنوز معلوم نیست قطعه های بعدی یا حتی آرامستان بعدی تهران کجا بنا شود؟ تفاوت قیمت دفن در قطعات روزدفن و قطعات قدیمی حداقل 20 تا 30 میلیون تومان است.

کارگر قطعه 327 می گوید که فعلاً هزینه قبر را گران نکرده اند، اما در کل اگر جنازه به صورت عمومی بیاید، برای تدفین نزدیک 15 میلیون تومان هزینه می کنید و سه طبقه قبر را می خرید: «با این شرایط دو طبقه دیگر می ماند. اگر یکی دیگر از اعضای خانواده فوت کرد، دیگر به قیمت روز دفن نمی شود و فقط دو میلیون پول خدمات می دهید. قیمت خرید قبر در قطعه های قدیمی تر هم بسته به قطعه موردنظر حداقل 25 تا 50 میلیون تومان هزینه دارد و ممکن است 200 میلیون تومان هم باشد؛ چون قطعه خلوت تر است، هزینه بیشتری هم دارد. اگر بخواهی رزرو کنی صرفه اقتصادی ندارد.»

او می گوید، در قطعات قدیمی قبر یک طبقه هم پیدا می شود که البته 30 تا 40 سال از عمرشان گذشته است.

منتقدانی مثل مهدی اقراریان، عضو شورای شهر تهران می گوید که این قبور عمدتاً توسط اقشار متوسط و ضعیف جامعه استفاده می شود و بسیاری از افراد ثروتمند از قبل برای خودشان قبر خریده اند. موضوعی که این عضو شورای شهر از آن می گوید، قبوری است که در قطعات قدیمی تر رزرو می شوند و شرایط و قیمت های متفاوتی دارند.

کسانی که در این قطعات، سند قبور سه طبقه دارند، نمی توانند آن را به کسی غیر از فامیل درجه یک خودشان بسپارند و تنها در شرایطی امکان خرید قبر در این نواحی وجود دارد که کاملاً خالی باشد. به این گفته ها باید سخنان رییس شورای شهر تهران را هم اضافه کرد که گفته است، فردی که بخواهد رزرو یا پیش خرید کند باید بهای روز و هزینه هایی را که صورت می گیرد، بپردازد.

هنگامی که فردی قبری را پیش خرید می کند ممکن است سال ها بعد بخواهد از آن استفاده کند به این ترتیب بهشت زهرا (س) جا دارد، اما عملاً نمی تواند از آنجا استفاده کند و دفنی صورت گیرد؛ برهمین اساس ظرفیت پر شده، اما با این سیاست می توان از پرشدگی جلوگیری کرد. یک پرسه کوتاه در قطعات جدید و قدیمی بهشت زهرا (س) نشان می دهد که قیمت قبر در قطعات قدیمی چقدر است و هزینه دفن اموات در نهایت چقدر آب می خورد؟

«غیر از فامیل درجه یک را در قبر ها دفن نمی کنند، مگر اینکه گمنام باشند، در خیابان پیدا شده باشند یا آشنایی برایشان پیدا نشود.» نهال های قطعه 328 هنوز جوان اند. بین بعضی از قبر ها فضایی خالی است که نه پلاک دارد و نه سنگ، شاید یک پرچم بالای سر یکی از این قبر های گمنام بگذارند که معلوم شود اینجا کسی دفن شده.

کارگر دیگری که با کلاه سایه بانش نشسته کنار او و به صندلی تکیه داده، می گوید: «برای قطعه قدیم الان 60-50 میلیون تومان باید پول بدهی، آزاد می فروشند. خانمی می گفت توی قطعه 253 قبر را 50 میلیون تومان می دادند، نخریدم. قطعات یک تا 200 قدیمی حساب می شوند. پیشفروش هم دیگر تمام شد. الان اول جنازه می آورند، بعد قبر می دهند.»

بهشت زهرا تاکید کرده است که هر فرد بیش از یک پلاک قبر نمی تواند خریداری کند و حق واگذاری سند قبر به جز بستگان نزدیک وجود ندارد؛ با این حال در مواردی هم شرایط برای واگذاری این قبر به بستگان درجه یک سخت می شود.

خانواده خانم براتی سال گذشته با وجود داشتن سند، به سختی توانستند برادر خود را در کنار خواهر و خواهرزاده اش در قطعه یک دفن کنند؛ چون بهشت زهرا (س) او را به عنوان بستگان درجه یک نمی پذیرفت: «خواهرم 50 سال پیش خاک شده بود، سال پیش هم فرزندش را در همان قبر در قطعه 2 به خاک سپردیم و مدتی بعد هم برادرم را در همین قبر دفن کردیم. ما برای هزینه کفن و دفن خواهرزاده ام حدود 17 میلیون تومان هزینه کردیم و برای خاکسپاری برادرم هم هزینه دیگری دریافت شد. قبر را برای خودمان خریده بودیم و زمانی که خواستیم برادرم را در کنار خواهر و خواهرزاده اش به خاک بسپاریم، اجازه ندادند و گفتند برادر، اقوام درجه دوم محسوب می شود؛ ما هم بعد از مدتی بالاخره با کمک یک آشنا این مشکل را حل کردیم.»

هزینه مراسم کفن و دفن چقدر است؟

«هزینه مراسم کفن و دفن بستگی به اندازه و تجهیزاتش دارد. الان 900 هزار تومان فقط هزینه مداح مراسم است. میزوصندلی را هم دانه ای حساب می کنند. هیچی خرج نکنی 20 میلیون تومان باید هزینه کنی.»

کارگران بهشت زهرا (س)، تغییرات لحظه ای هزینه ها را همیشه بهتر از بقیه می دانند. غیر از هزینه رزرو قبر، این نرخ خدمات کفن و دفن است که امسال در مصوبه شورا به چشم آمد. لایحه بهای خدمات بهشت زهرا (س) در سال 1403 نشان می دهد که برخی از این ارقام نزدیک به 60 درصد افزایش خواهد داشت.

نرخ هایی که پس از تصویب در صحن شورا و تایید فرمانداری اجرایی می شوند. طبق این لایحه پیشنهادی برای امسال، انتقال متوفی از نقاط مختلف تهران به آرامستان های شهر تهران تعرفه متفاوتی دارد؛ از شمال تهران، یک میلیون و 837 هزار و 500 تومان، از مرکز شهر یک میلیون و 312 هزار و 500 تومان، از جنوب تهران 787 هزار و 500 تومان هزینه درنظر گرفته شده است.

انتقال از سطح شهر تهران به پزشکی قانونی هم یک میلیون و 30 هزار تومان هزینه دارد. بابت حمل توسط آمبولانس خصوصی و تشییع جنازه، در سه ساعت اول دو میلیون و 600 هزار تومان و به ازای هر یک ساعت اضافه 875 هزار تومان بیشتر دریافت می شود.

انتقال متوفی از پزشکی قانونی به آرامستان های شهرداری تهران توسط آمبولانس چهار میلیون و 134 هزار تومان و انتقال متوفی به قطعات داخلی آرامستان های شهرداری توسط آمبولانس سه میلیون و 390 هزار تومان هزینه دارد. حمل عضو قطع شده و نوزاد کمتر از هفت هفته دارای جواز دفن هم 650 هزار تومان است و برای حمل متوفی به شهرستان توسط آمبولانس به ازای هرکیلومتر 78 هزار تومان پیشنهاد شده است.

غیر از این، هزینه های جزیی دیگری هم وجود دارد که در حین مراسم تدفین و گاهی بعد از آن به چشم می آیند؛ خدماتی که هرکدام نرخ گذاری مشخصی دارند مثال آن قیمت مداح و کرایه اکو است که برای هر 45 دقیقه حدود 545 هزار تومان تعیین شده و درمجموع برای یک مراسم یک ساعت ونیمه هم حدود 900 هزار تومان تعیین می شود.

قیمت قبر های جدید اعلام شد؛ 12 تا 200 میلیون تومان ناقابل!

هزینه کرایه صندلی هم در مصوبه جدید 13 هزار تومان، میز 66 هزار تومان، سایبان 395 هزارتومان، کرایه حمل این وسایل 130 هزار تومان، هزینه نصب اکو 550 هزار تومان ـ که نوع حرفه ای آن یک میلیون و 300 هزار تومان هزینه دارد، همچنین سایبان تجمیعی در قطعات روزدفن هم دو میلیون هزینه دارد.

غسل و کفن هم هزینه جداگانه ای دارد که برای امسال این ارقام در نظر گرفته شده است: مجموع پولی که باید بابت سدر، کافور، خاک رس، پنبه، پک چلوار، کاور، نایلون سبز، مواد مصرفی پرداخت شود 889 هزار تومان است.

برای هزینه آماده سازی یک واحد قبر یک طبقه هم حدود 930 هزار تومان باید پرداخت شود. دیوارچینی، خاکریزی روی لحد و حمل خاک اضافه قبور هم یک میلیون و 84 هزار تومان درنظر گرفته شده است. اگر ارقام موردنظر شهرداری در لایحه جدید تصویب شود، درمجموع هزینه خدمات غسل، کفن، دفن، نصب سنگ مزار و مراسم خدمات تدفین در قطعات روزدفن به حدود پنج میلیون و 550 هزار تومان می رسد.

برخی از خدمات مانند واگذاری حق انتفاع هر طبقه قبر در ناحیه های مختلف بهشت زهرا (س) و نگهداری سالیانه آرامگاه های خانوادگی هم در این لایحه به صورت جداگانه نوشته شده است.

تفاوت هزینه های کفن و دفن نسبت به سال های گذشته

سال 1401 گزارش هایی از قیمت قبر 30 تا 40 میلیونی در بهشت زهرا (س) منتشر شده بود که آن را به نام قبر های گران قیمت معرفی می کردند که بیشتر از قیمت زمین های بهترین و گران ترین مناطق تهران است، اما به غیر از قیمت های مصوب شورای شهر و البته قبر های روزدفن رایگان، قیمت های عجیب دیگری هم در این آرامستان بزرگ پیدا می شود که بسته به شماره قطعه، میزان نزدیک بودن به حرم و دسترسی راحت تر به آن تا 90 میلیون تومان هم می رسد. هرچه شماره قطعه پایین تر باشد، قیمت قبر ها هم گران تر می شود.

دو سال پیش براساس لایحه شورای شهر وقت، براساس قیمت قبر ها در قالب 11 نوع قبر با قیمت های کاملاً متفاوت ارایه شد؛ قیمت هایی که ارزان ترین آن معادل 500 هزارتومان در قبور جدید و بهای گران ترین قبر آن هم 20 میلیون تومان بود که در فاز اول بهشت زهرا (س) قرار داشتند و امکان دفن رایگان هم وجود داشت و همان زمان هم طبقات دوم و سوم قبر ها رایگان نبود.

اقوام و فوت شدگان متوفی طبقه اول می توانستند در طبقات بالای این قبر رایگان با قیمت 500 یا 750 هزار تومان یا دو میلیون تومان به ازای هر قبر دفن شوند. سال 1401 برای کفن ودفن، شست وشو و حمل ونقل هر متوفی حدود 200 تا 300 هزار تومان دریافت می شد و قیمت قبر ها نسبت به سال قبل از آن یعنی 1400 حدود 20 درصد افزایش داشت. قیمت هر قبر از مقابر روباز 1/5 میلیون و مقابر سرپوشیده، سه میلیون تومان اعلام شده بود و مبلغ هر قبر در ناحیه دو، 16 میلیون و 800 هزار تومان تصویب شده بود.

یک سال بعد از آن یعنی در سال 1402، تصویب شد که واگذاری قبر در قطعات روز دفن در ناحیه سه بهشت زهرا (س) به صورت رایگان و در صورت درخواست متقاضی برای رزرو طبقات دیگر قبر، به ازای هر طبقه مبلغ سه میلیون و 900 هزار تومان هزینه یا همان حق انتفاع دریافت می شد که نسبت به سال قبل آن 24 درصد افزایش داشت. درمجموع در ناحیه یک قیمت هر قبر 38 میلیون و 500 هزار تومان، در ناحیه دو، 23 میلیون و 700 هزار تومان و در ناحیه سه، مبلغ 14 میلیون و 300 هزار تومان بود.

سنگ قبر، دانه ای چند؟

کنار یکی از قبر های تازه قطعه 327، دو زن جوان منتظر تمام شدن سیمان کاری سنگ تازه روی قبر عزیز تازه از دست داده اند. اعضای این خانواده برای خرید قبر و سنگ حدوداً 16 میلیون تومان هزینه کرده اند: «برای خرید خود قبر حدود 11-10 میلیون تومان پول دادیم.»

نصاب سنگ، همان طور که گوشه وکنار سنگ تازه را سیمان مرتبی می کشد، قیمت کاور های پلاستیکی روی سنگ ها را توضیح می دهد و از کم و زیاد شدن طول و عرض سنگ ها می گوید؛ هرچه جنس کاور بهتر باشد قیمتش بالاتر است، از 650 هزار تومان شروع می شود و بسته به جنسش بیشتر می شود. الان اندازه سنگ هایی که روی قبر ها می گذارند، شده 170 که خود سازمان تصویب کرده است. فقط اندازه سنگ را کوچک کرده اند که بین قبر ها پیاده رو درست بشود و مردم بتوانند رد شوند.»

او غیر از هزینه های خرید و غیرضروری، آمار قبر های گران تر را هم دارد: «قبر گران فقط کنار متروی حرم! آنجا سه طبقه، 150 میلیون است و یک طبقه هم دیگر نیست.»

کمی آن طرف، سنگ بر ایستاده و روی کار نصاب نظارت می کند: «همه جور قبر داریم. قطعه 99 شاید یک قبر 70-60 تومان قیمت داشته باشد، شاید هم بالای 100 تومان باشد. همین قطعه قیمت قبر 13-12تومن است؛ البته سه طبقه. در قطعه های متفرقه، قیمت ها فرق می کند.»

کاور سنگ قبر هم هزینه جانبی محسوب می شود، اما روی بسیاری از قبر ها دیده می شود؛ کاوری از جنس پلاستیک یا برزنت که بسته به کیفیتش، هزینه متفاوتی دارد و از حدود 500 هزار تومان شروع می شود و تا یک میلیون تومان هم می رسد. ترمیم سیمان دور قبر هم هزینه کمی دارد و با 200 هزار تومان انجام می شود. قیمت انواع سنگ قبر هم از حدود چهارمیلیون تومان شروع می شود و بسته به کیفیت تا 50 میلیون و حتی بالاتر هم هزینه دارد.

قبر های قطعه 328 هم کم کم درحال پرشدن هستند؛ تاریخ وفات روی گور ها به هم نزدیک است، آخرین رفته را زیر تیغ آفتاب اول خردادماه دفن می کنند. کارگر ها مدام در حال رفت وآمدند؛ یا سنگ نصب می کنند یا خاک می برند.

روی یکی از گور های میانه قطعه 328، سنگ مزار تازه ای گذاشته اند؛ مردی آخرین سیمان کشی و تمیزکاری هایش را تمام می کند و روی حکاکی ها را با آب می شوید. او که کارش تمام می شود، پسرجوانی کار را ادامه می دهد؛ فرزند متوفی. او همه هزینه های مراسم، خرید و دفن را با جزییاتش می داند: «ما قبر را طبقه ای شش میلیون تومان خریدیم، دو طبقه 12 میلیون تومان درمی آید و طبقه اول را اشانتیون می دهند.»

منبع: افکارنیوز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قیمت قبر های جدید اعلام شد؛ 12 تا 200 میلیون تومان ناقابل!" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قیمت قبر های جدید اعلام شد؛ 12 تا 200 میلیون تومان ناقابل!"، کلیک کنید.