علایمی هشدار دهنده برای زنان

علایمی هشدار دهنده برای زنان

آفتاب نیوز :

فاطمه سروی، متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ ناباروری و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه مادر کودک شبکه سلامت بیان داشت، گفت: با گذشت یک سال از زمان آخرین قاعدگی، فرد یایسه محسوب می شود. گُرگرفتگی از بارزترین علایم یایسگی است که حدود 90 درصد افراد در دو سال اول یایسگی این علامت را تجربه می کنند.

این فلوشیپ ناباروری در پاسخ به این سوال که قدرت باروری با یایسگی چه ارتباطی دارد، گفت: قدرت باروری از 42 سالگی کاهش می یابد؛ زیرا در این زمان تخمک ها کیفیت مناسب برای باروری را ندارند؛ بنابراین از دست دادن قدرت باروری زودتر از زمان یایسگی اتفاق می افتد. اگر خانم 42 ساله ای تمایل به فرزند دار شدن داشته باشد، به انجام دادن روش های کمک باروری مانند تخمک اهدایی و رحم جایگزین توصیه می شود.

وی گفت:افزایش آمار بیماری های قلبی و عروقی، کاهش تمرکز، مشکلات خواب، پوکی استخوان، افسردگی و مهمتر از همه گرگرفتگی از شکایات اصلی دوران یایسگی است. علت اصلی این عوارض کاهش میزان استروژن در بدن است. این حالات ممکن است دو تا سه سال قبل از یایسگی شروع شود.

سروی بیان داشت: بهترین راه درمان عوارض یایسگی از جمله گرگرفتگی، درمان با استروژن است؛ البته هورمون درمانی با عوارضی همراه است که متخصص زنان قبل از شروع تجویز، همه آن ها را مورد بررسی قرار می دهد.

وی افزود: بررسی بیماری های قلبی و عروقی، چربی خون، دیابت و فشارخون، سابقه خانوادگی سرطان وانجام سونوگرافی و ماموگرافی قبل از شروع هورمون درمانی، ضروری است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران متذکر شد:با انجام هورمون درمانی، ریسک سرطان پستان اندکی افزایش می یابد. در صورت رد همه موارد خطر در خانم یایسه، از دز مختصر دارو هایی که بنیان گیاهی دارند استفاده می شود.

کارشناس برنامه در رابطه با بروز پوکی استخوان در دوران یایسگی، گفت: مهمترین ماده برای جذب کلسیم در استخوان ها، استروژن است که با بروز یایسگی و نبود استروژن در بدن، احتمال پوکی استخوان افزایش می یابد. از مهمترین عوارض پوکی استخوان در بانوان بین 60 و 70 سال، شکستگی استخوان ران است که باعث خانه نشینی و حتی مرگ این عزیزان می شود. 

وی گفت: مهمترین اقدام برای افزایش توده استخوانی در سنین یایسگی مصرف قرص کلسیم است، البته علاوه بر مصرف کلسیم، مصرف لبنیات هم ضرورت دارد.

سروی متذکر شد: 5 سال اول یایسگی، مهمترین زمانی است که افراد یایسه دچار پوکی استخوان می شوند.

این متخصص زنان به انجام ورزش های قدرتی در این زمان برای جلوگیری از پوکی استخوان، توصیه کرد؛ ضمن اینکه چاقی و لاغری مفرط را از دیگر دلایل کاهش تراکم استخوان در دوران یایسگی نامید.

هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: از جمله مزایای یایسگی، کوچک شدن اندازه فیبروم ها، کیست های تخمدانی و مهمتر از همه خاموش شدن بیماری آندومتریوز است؛ ضمن اینکه مصرف سیگار و دیگر دخانیات را از دیگر عوامل پوکی استخوان است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "علایمی هشدار دهنده برای زنان" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "علایمی هشدار دهنده برای زنان"، کلیک کنید.