شیب کاهشی پیک دوم آنفلوآنزا در کشور / کرونای «JN.1» نگران کننده نیست

شیب کاهشی پیک دوم آنفلوآنزا در کشور / کرونای «JN.1» نگران کننده نیست

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال پشت سر گذاشتن پیک دوم آنفلوآنزا هستیم و میزان ابتلا به این بیماری در حال کاهش است، در عین حال درباره سویه JN.1 کرونا در دنیا و ایران توضیح داد.

دکتر شهنام عرشی در گفت وگو با اتاق زندگانی، درباره سویه های فعلی کرونا در دنیا و ایران گفت: هنگامی که یک سویه جدید در کشورهای دیگر و از جمله کشورهای اروپایی شایع می شود، طبیعتا تحت تاثیر رفت و آمدها، دیر یا زود به سایر کشورها و از جمله کشور ما نیز وارد خواهد شد.  

وی با بیان اینکه سویه JN.1 از جدیدترین سویه هایی است که در کشورهای اروپایی شایع شده، افزود: بنابراین به طور طبیعی هر سویه ای پس از گذشت مدتی به کشورهای دیگر و از جمله ما نیز خواهد رسید.

وی با با اشاره به پایین بودن آمار ابتلا به کرونا در کشور نسبت به سایر بیماری های تنفسی از آنفلوآنزا، گفت: در مجموع  این احتمال وجود دارد که به دلیل پایین بودن میزان ابتلا، نتوانیم مواردی از این سویه جدید را پیدا کنیم؛ چراکه از یک طرف علایم بیماری خفیف است و ممکن است فرد به پزشک مراجعه نکند و از طرف دیگر هم در صورت مراجعه به پزشک، باز هم ممکن است به دلیل خفیف بودن بیماری، نیازی به انجام تست نباشد. بنابراین سویه JN.1 می تواند به کشور ما نیز وارد شده باشد.

رییس مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره شدت بیماری زایی سویه JN.1 نیز گفت: هیچ الزامی  وجود ندارد سویه ای که باعث همه گیری در یک منطقه می شود، در یک کشور دیگر نیز طغیان ایجاد کند. سویه های کرونا که فعلا در ایران و سایر کشورها وجود دارند جزو سویه هایی “VOC” هستند یعنی جزو سویه هایی که نگرانی ایجاد کنند، نیستند. سویه هایی که در سطح جهان  وجود دارند سویه های تحت نظر به حساب می آیند. سویه JN.1 نیز جزو سویه های تحت نظر محسوب می شود.  

عرشی درباره علایم بالینی سویه JN.1 گفت: با تظاهرات بالینی نمی توان نوع سویه را تشخیص داد. تشخیص سویه کرونا با استفاده از تظاهرات بالین منشاء علمی ندارد؛ این احتمال وجود دارد که سویه JN.1  با عوارض گوارشی همراه باشد. من بازهم تاکید می کنم که از روی عوارض بالینی نمی توان سویه کرونا را تشخیص داد.  

رییس مرکز بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره وضعیت آنفلوآنزا در کشور نیز گفت: خوشبختانه در حال پشت سر گذاشتن پیک دوم آنفلوآنزا هستیم و میزان ابتلا به این بیماری  در حال کاهش است. امیداوریم طی روزهایی که پیک دوم این بیماری را سپری می کنیم، گروه های حساس و پرخطری که واکسن آنفلوآنزا  تزریق نکرده اند با مشکل مواجه نشوند.

پایان خبر اتاق زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شیب کاهشی پیک دوم آنفلوآنزا در کشور / کرونای «JN.1» نگران کننده نیست" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شیب کاهشی پیک دوم آنفلوآنزا در کشور / کرونای «JN.1» نگران کننده نیست"، کلیک کنید.