رشد خرید گندم بیشتر از پارسال – خبرگزاری اتاق زندگانی | اخبار ایران و جهان

رشد خرید گندم بیشتر از پارسال - خبرگزاری اتاق زندگانی | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری اتاق زندگانی وزیر جهاد کشاورزی درجلسه سه شنبه های نظارتی مجلس گزارشی از وضع خرید تضمینی گندم در سال زراعی 1403- 1402، اقدامات حمایتی درباره برنجکاران و صادرات محصولات کشاورزی و تلاش برای رفع مشکل قطعی برق چاه کشاورزی ارایه کردو گفت: با پیگیری ها و برنامه های راهبردی که وزارتخانه در سال 1402 در پیش گرفت، در مقطعی از سال روزانه بیش از 12 هزارتن از محصولات سبزی و صیفی کشور صادر شده است.

محمد علی نیکبخت درصحن علنی مجلس افزود: در محصولاتی مانند سیب زمینی، گوجه و پیاز همواره با بحران مواجه بودیم ولی از سال 1402 تا کنون وضع به حالت ثبات رسیده است. نه تنها در تامین نیاز داخل مشکلی نداشتیم بلکه در برخی مقاطع مازاد تولید داشتیم و نسبت به صادرات اقدام کردیم.

وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: اکنون سهم شیلات و آبزی پروری از کل تولیدات کشاورزی حدود یک درصد است اما می توان سهم تولید این بخش رابه حداقل 10 درصد افزایش داد.

نیکبخت با اشاره به وضع تولید و ذخیره برخی از کالاهای اساسی اضافه کرد: قیمت مرغ نسبت به سال گذشته به قیمت نرمالی رسیده و در بازار تثبیت شده است. میزان جوجه ریزی امروز به 150 میلیون در ماه رسیده که سبب افزایش تولید شده است. حتی در مقاطعی صادرات مرغ داشتیم به عبارت دیگر از وارد کننده به صادر کننده رسیدیم.

وی ادامه داد: در سال 1402 در تولید تخم مرغ حدود 140 هزار تن مازاد داشتیم و صادرات انجام دادیم. در فروردین و اردیبهشت امسال حدود 40 هزار تن صادرات تخم مرغ داشتیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در حوزه تامین نهاده ها هم سال گذشته وضع نامناسبی را شاهد بودیم، اما امروز به تولیدکنندگان سراسر کشور اعلام می کنم بدون هیچ دغدغه ای این نهاده ها در دسترس است و اگر در گذشته برای خرید و تحویل نهاده 3 تا 6 ماه زمان نیاز بود امروز این اتفاق به روز رخ می دهد.

تامین گندم کشور

نیکبخت گفت: امروز خرید گندم از چهار میلیون تن گذشته است و روند خرید گندم شیب افزایشی را دارد. با این روند اطمینان می دهیم که امسال خرید گندم بیش از سال 1402 انجام خواهد شد و 100 درصد نیاز کشور از گندم تامین می شود و دیگر نیازی به واردات گندم نداریم.

وی افزود: اولویت اول ما خرید برنج شمال است وواردات را مدیریت کردیم و حتی امروز اگر امکان وجود داشته باشد صادرات برنج را خواهیم داشت.

نیکبخت با اشاره به این موضوع که در سال 1401 بیش از یک میلیون و هفتصد تن برنج وارد شد و سال 1402 این میزان به یک میلیون تن کاهش یافت، اعلام کرد: نگاه وزارت جهاد به تولیدات داخل است.

وزیر کشاورزی گفت: برای حمایت از دامداران، نهاده مدت دار به آنها تحویل دادیم و اکنون حدود یک میلیون و 300 هزار تن به صورت سه ماهه و 6 ماهه به دامداران و عشایر نهاده تحویل داده شده است.

نیکبخت اظهارداشت: قطع برق چاه های کشاورزی یکی از مشکلات اساسی است. روستاییان و کشاورزان آماده هستند که برق منازل و خانه های آنها قطع شود اما برق چاه های کشاورزی قطع نشود.از دیگر دغدغه های ما تامین ماشین آلات کشاورزی است. اکنون 60 هزار تقاضا برای دریافت تراکتور وجود دارد در حالی که تولید داخلی ما کفاف این نیاز رانمی دهد.وزیر جهاد کشاورزی گفت: تاکنون 50 درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده و50 درصد دیگر هفته آینده پرداخت می شود واطمینان می دهم که امروز ذخایر استراتژیک ما در نهاده ها و کالاهای اساسی شرایط مناسبی دارد.

چالش در فرآیند خرید تضمینی گندم

رییس مرکز پژوهش های مجلس هم با بیان اینکه فرآیند خرید تضمینی با چالش های زیادی مواجه است، گفت: برخی از کشاورزان به دلیل کمبود نقدینگی حاضرند گندم تولیدی خود را با قیمت های پایین تر از قیمت تضمینی و به طور نقدی به واسطه ها بفروشند.

بابک نگاهداری در جریان بررسی گزارش وزیر جهاد کشاورزی در مورد نحوه اجرای قانون خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی اظهارداشت: تصویب دیرهنگام قیمت نهایی خرید تضمینی گندم در بهمن ماه 1402 به نرخ 175 هزار ریال برای هر کیلوگرم که آن هم 20 هزار ریال پایین تر از قیمت اولیه اعلامی بود، سبب ایجاد نارضایتی در تولیدکنندگان گندم شد.

وی ادامه داد: این قیمت، پاسخگوی هزینه های تولید گندم آبی نیست. رییس مرکز پژوهش های مجلس گفت: بنا بر اعلام مجری طرح گندم کشور، از آغاز برداشت رسمی گندم در فروردین امسال تا 6 خرداد جاری بیش از دو میلیون و 350 هزار تن گندم به ارزش حدود 41 هزار میلیارد تومان خرید تضمینی شده است؛ با این وجود تا این تاریخ تنها حدود دو هزار و 300 میلیارد تومان (کمتر از 6 درصد از مطالبات) به کشاورزان از سوی دولت پرداخت شده است.

وی افزود: همچنین برنامه اثربخشی برای ارایه بذر اصلاح شده به تولیدکنندگان متناسب با ویژگی های مناطق جغرافیایی محل تولید وجود ندارد.

درادامه این جلسه نمایندگان هم درمورد نحوه اجرای قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی و مشکلات کشاورزان دغدغه های خود را بیان کردند.
ابراهیم نجفی نماینده مردم آستانه اشرفیه گفت: اگر قرار است از شالیکاران حمایت لازم صورت نگیرد، اجازه دهید زمین ها تغییر کاربری دهند و منافع کشاورزان تامین شود.

سلمان اسحاقی نماینده مردم قاینات و زیرکوه گفت: بارها تاکید کردیم که در تامین گوشت دام سبک در خاورمیانه و آسیا می توانیم حرف اول را بزنیم و صادرکننده باشیم اما به دلیل نبود برنامه ریزی و انسجام در برنامه در تامین این امر با مشکل مواجه هستیم.

محمد باقری نماینده مردم بناب اظهارداشت: سموم تقلبی و عدم نظارت بر واردات سم در بازار سبب مشکلاتی برای کشاورزان شده است.

علیرضا سلیمی نماینده تهران اعلام کرد: یک میلیون و 800 هزار تن برنج وارد شده که یک میلیون تن آن مازاد است! چرا وزارتخانه بموقع این موضوع را رصد و آن را برآورد نکرده است.

حاجی بابایی نایب رییس مجلس هم در جمع بندی جلسه گفت: کشاورزان از عملکرد بانک ها رضایت ندارند و از سوی دیگر انتظار می رود مطالبات گندمکاران در قالب خرید تضمینی به ازای گندم تحویلی به آنها پرداخت شود. وی افزود: بحث قطعی برق 6 ساعته چاه های کشاورزی به صورت ممتد سیستم کشاورزی را به هم می ریزد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رشد خرید گندم بیشتر از پارسال – خبرگزاری اتاق زندگانی | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رشد خرید گندم بیشتر از پارسال – خبرگزاری اتاق زندگانی | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.