خواص بی نظیر شلغم برای سلامتی

خواص بی نظیر شلغم برای سلامتی

به گزارش اتاق زندگانی، مسیول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، شلغم را یک سبزی بسیار مغذی با خواص ضدمیکروبی، ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و…، دانست که مصرف آن در زمستان بسیار مفید است.

به گزارش بهداشت نیوز، مینا کاویانی، با اشاره به مواد مغذی موجود در شلغم، گفت: شلغم در دسته سبزی های بسیار کم کالری قرار دارد و هر 100 گرم آن حدود 28 کیلوکالری انرژی دارد. همچنین منبع خوبی از فیبر غذایی است (حدود 8/1 گرم در هر 100 گرم) و در بهبود عملکرد دستگاه گوارش موثر است.

مسیول آموزش همگانی انستیتو تغذیه، ویتامین C را از دیگر مواد مغذی موجود در شلغم نام برد که جزو ویتامین های محلول در آب است و با خاصیت آنتی اکسیدانی نقش مهمی در از بین بردن عوامل زمینه ساز بیماری هایی مانند سرطان دارد. این ویتامین ضمن کاهش التهاب، باعث تقویت ایمنی بدن نیز می شود.

به گفته کاویانی، هر 100 گرم شلغم حدود 21 میلی گرم ویتامین C دارد که می تواند تقریباً یک سوم نیاز روزانه بدن فرد را تامین کند.

وی خاطرنشان کرد: شلغم فاقد هرگونه چربی مضر مانند کلسترول و اسیدهای چرب ترانس است و همچنین مقداری ویتامین های گروه B مانند اسید فولیک را دارا است.

کاویانی با اشاره به مواد معدنی موجود در این سبزی گفت: شلغم حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم و سدیم و منیزیوم است. در هر 100 گرم از این سبزی ریشه ای 30 میلی گرم کلسیم و 191 میلی گرم پتاسیم وجود دارد که می تواند بخشی از نیازهای روزانه افراد را تامین کند.

مسیول آموزش همگانی انستیتو تغذیه همچنین شلغم را دارای ترکیبات شیمیایی عنوان کرد که دارای خاصیت ضدالتهابی و ضد میکروبی است و رشد باکتری ها را مهار می کند و به همین دلیل است که از دیرباز در فصل زمستان و ماه های سرد سال از شلغم پخته به منظور تسکین علایم عفونت های تنفسی، سرماخوردگی، سینوزیت (التهاب در حفره های سینوسی اطراف بینی)، بهبود سرفه و گرفتگی صدا استفاده می شده است.

کاویانی خاطرنشان کرد: برگ های سبز شلغم نیز از ارزش غذایی زیادی برخوردار هستند. به این معنی که برگ های سبز شلغم سرشار از ویتامین های K،C، اسید فولیک و بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A) هستند.

به گفته وی، ریشه و برگ های سبز شلغم حاوی مقدار کمی اسید اگزالیک هستند (21/0 گرم در هر 100 گرم) که این ماده طبیعی در بعضی سبزی های متعلق به خانواده براسیکا (کلمیان) یافت می شود.

کاویانی با اشاره به اینکه اسیداگزالیک قابلیت تبدیل شدن به بلور و ایجاد سنگ های کلیه و مجاری ادراری را دارد، تاکید کرد: افراد دارای کلیه سنگ ساز باید با احتیاط بیشتری شلغم را مصرف کنند. به این افراد توصیه می شود همراه با مصرف این سبزی ها مقدار کافی آب سالم بنوشند تا با افزایش حجم طبیعی ادرار سبب کاهش خطر ابتلاء به سنگ کلیه شود.

233233

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خواص بی نظیر شلغم برای سلامتی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خواص بی نظیر شلغم برای سلامتی"، کلیک کنید.