ثبت تصویر قمر سیب‌زمینی مریخ با وضوح بی‌سابقه/ عکس

به گزارش خبرگزاری اتاق زندگانی، ابعاد فوبوس ۲۷ در ۲۲ در ۱۸ کیلومتر است. این قمر فاقد قدرت گرانشی برای تشکیل یک شکل کروی مانند ماه زمین است و ساختار منحصر به فرد آن، نتیجه اندازه کوچک و گرانش ضعیف آن است که به آن ظاهری شبیه یک سیب زمینی می‌دهد.

شکل عجیب فوبوس در تصویر گرفته شده با دوربین آزمایش علمی تصویربرداری با وضوح بالا (HiRISE) مشهود است. این تصویر که در پس زمینه تاریک فضا گرفته شده است، سطح قهوه‌ای مایل به قرمز و پر از دهانه این قمر را نشان می‌دهد.

ثبت تصویر قمر سیب‌زمینی مریخ با وضوح بی‌سابقه/ عکس

نکته قابل توجه این است که یک لکه سفید برجسته در کنار دهانه استیکنی، یکی از بزرگترین دهانه‌ها در سمت راست فوبوس، قابل مشاهده است. فوبوس در مسیر برخورد آهسته و در عین حال اجتناب ناپذیری با مریخ قرار دارد.

این قمر به تدریج هر صد سال با سرعتی در حدود ۱.۸ متر به سیاره سرخ نزدیکتر می‌شود. با این سرعت، دانشمندان پیش‌بینی می‌کنند که فوبوس یا به مریخ برخورد می‌کند یا تقریباً ۵۰ میلیون سال دیگر به حلقه‌ای در اطراف سیاره تبدیل می‌شود.

دوربین HiRISE که از سال ۲۰۰۶ به مطالعه مریخ پرداخته است، همچنان بینش‌های ارزشمندی از محیط مریخ و قمرهای آن ارائه می‌دهد.

منبع: wionews

۲۲۷۲۲۷

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ثبت تصویر قمر سیب‌زمینی مریخ با وضوح بی‌سابقه/ عکس" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ثبت تصویر قمر سیب‌زمینی مریخ با وضوح بی‌سابقه/ عکس"، کلیک کنید.