تشریح اقدامات مدیریت بحران تهران در سیل سیستان و بلوچستان/ ارایه برنامه جلوگیری از سیلاب

تشریح اقدامات مدیریت بحران تهران در سیل سیستان و بلوچستان/ ارایه برنامه جلوگیری از سیلاب

معاون پیشگیری و عملیات سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اقدامات انجام شده از سوی تیم اعزامی از سوی این سازمان برای امدادرسانی در سیل استان سیستان و بلوچستان را تشریح کرد.

صمیم مرادی روزبهانی در گفت وگو با اتاق زندگانی درباره سیل اخیر در مناطقی از استان سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس تغییرات اقلیمی در دنیا شاهد این هستیم که گاهی بارش باران به حدی زیاد می شود که سیلاب جاری می شود و خسارت هایی به شهرها وارد می کند. در روزهای اخیر نیز شاهد بودیم که در استان های جنوبی کشور علی الخصوص سیستان و بلوچستان، سیلاب هایی جاری شده و در برخی معابر مشکلاتی را به وجود آورده است.

روزبهانی گفت: در مجموع به 25 شهرستان، 65 بخش و 1500 روستا در مناطقی نظیر چابهار، کنارک، دشتیاری، سراوان، سیب سوران، دلوان، پیرانشهر، سرباز، گلشن، خاش، تفتان، زابل، قصرقند، زاهدان، هامون و هیرمند خسارت وارد شده و معابر و منازل دچار آبگرفتگی شدند. به طوریکه برابر اعلام دستگاه های مسیول زرآب با 270 میلی متر، قصرقند با 221 میلی متر، چابهار با 164 میلی متر و کنارک با 247 میلی متر بیشترین بارش ها را داشته اند.

وی ادامه داد: از پنجشنبه هفته گذشته تیم اعزامی از سوی سازمان پیشگیری و مدیریت شهر تهران در این استان حاضر شدند و اقدام به به تخلیه آب کردند. از آنجایی که مسافت تهران تا سیستان و بلوچستان زیاد است؛ با هواپیما برخی ادوات و خودروها و نفرات به منظقه اعزام شدند.

روزبهانی با اشاره به خسارت های سیل در این استان اظهارکرد: متاسفانه کلیه راه های فرعی روستا ها مسدود شده است. همچنین 100 واحد مسکونی، آسیب سازه ای دیده اند و 750 واحد مسکونی دچار آبگرفتگی شدند.

معاون پیشگیری و عملیات  سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه اقدامات لازم در جهت وصل شدن آب و برق و گاز ادامه دارد؛  افزود: 1500 خانواده اسکان اضطراری داده شده و مجموعا 2500 نفر خدمات امدادی دریافت کرده اند.  

روزبهانی گفت: بر اساس ابلاغ وزارت بهداشت، استان های معین برای هر شهرستان در استان سیستان و بلوچستان مشخص شده و در صورت نیاز سایر استان ها به استان آسیب دیده کمک می کنند. کنارک شهرستان بسیار بزرگی است و چندین روستا در اطراف آن وجود دارد که استان تهران مسیول رسیدگی و کمک رسانی به این منطقه شده است. در حال حاضر در کنارک، نظرآباد، زرگران بیشتر همکاران ما از تهران حضور دارند و مشغول امدادرسانی هستند. همچنین تیم های مختلفی متشکل از شهرداری، اداره برق، آب و… نیز از تهران برای کمک به این مناطق اعزام شده اند.

روزبهانی گفت: تیمی از سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به همراه تیم هایی از آبفای تهران و عوامل آتش نشانان تهرانی به منطقه اعزام شده اند. همچنین  12 خودرو شامل جرثقیل و خودروهای مختلف نیز به این مناطق ارسال شده است. دو موتور برق، شش پمپ لجن کش و آب کش و … نیز برای منطقه ارسال شده است.

وی درباره علل جاری شدن سیل ادامه داد: شیب بندی نادرست زمین، نبود جمع کننده های آب در اطراف شهر از جمله مشکلات زیر ساختی این مناطق است که باعث می شود این چنین سیل هایی جاری شود و اگر این مشکلات حل نشود در بارندگی های آتی نیز این مشکلات مجددا ایجاد می شود.

معاون پیشگیری و عملیات  سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: ما سال گذشته، یک برنامه برای ایجاد این اصلاحات زیرساختی و جلوگیری از جاری شدن سیلاب به کنارک ارسال کردیم و امیدواریم این اقدامات انجام شود. البته در تهران نیز، اقداماتی برای جلوگیری از جاری شدن سیلاب انجام شده اما کافی نیست.

پایان خبر اتاق زندگانی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تشریح اقدامات مدیریت بحران تهران در سیل سیستان و بلوچستان/ ارایه برنامه جلوگیری از سیلاب" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تشریح اقدامات مدیریت بحران تهران در سیل سیستان و بلوچستان/ ارایه برنامه جلوگیری از سیلاب"، کلیک کنید.