تداوم اتهام زنی دولت بایدن؛ آمریکا ایران را متهم به انتقال سلاح به انصارالله یمن کرد

تداوم اتهام زنی دولت بایدن؛ آمریکا ایران را متهم به انتقال سلاح به انصارالله یمن کرد

به گزارش اتاق زندگانی، رابرت وود سفیر و معاون نمایندگی آمریکا در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره یمن گفت: ما بارها درخواست کرده ایم که گزارش ماهانه دبیرکل که مطابق با قطعنامه 2722 که حاوی اطلاعاتی در مورد انواع سلاح های مورد استفاده در هر حادثه و در صورت لزوم، منشا احتمالی این سلاح ها باشد، به شورای امنیت ارایه شود.

این دیپلمات آمریکایی به رغم تکذیب ادعاهای واشنگتن از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران باز هم ادعا کرد: ما قبلاً به شواهد گسترده ای از ارایه تسلیحات پیشرفته از جمله موشک های بالستیک و کروز توسط ایران به حوثی ها اشاره کرده ایم که نقض تحریم های سازمان ملل است که بی ثباتی منطقه را بیشتر می کند.

به گزارش ایرنا، او مدعی شد: «اگر شورا خواهان بازگشت به چشم انداز امیدوارتر برای یمن است، ما باید دست به اقدام جمعی بزنیم. ما باید به طور جمعی ایران را به خاطر نقش بی ثبات کننده اش مورد بازخواست قرار دهیم و اصرار کنیم که نمی تواند پشت حوثی ها پنهان شود. ما مجدداً درخواست خود را از ایران برای توقف انتقال سلاح های غیرقانونی و ممکن سازی حملات غیرقانونی و بی پروا حوثی ها تکرار می کنیم.»

معاون سفیر آمریکا ادامه داد: برای تاکید بر نگرانی شورا در مورد نقض مداوم تحریم تسلیحاتی، ما باید اقدامات بیشتری برای تقویت اجرای تحریم ها و مقابله با ناقضان آنها انجام دهیم.

او مدعی شد: مقیاس و تنوع موادی که در حال حاضر برخلاف قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل به حوثی ها منتقل می شود، بی سابقه است.

رابرت وود همچنین ادعا کرد: حملات حوثی ها باعث افزایش قیمت ها و ایجاد تاخیر در تحویل و خرید کالا، غذا و اقلام ضروری در بازارها برای یمین ها می شوند.

این مقام دولت بایدن اضافه کرد: ساکنان تعز اساساً در شهر خود گروگان هستند و همچنان قربانیان تیراندازان حوثی و گلوله باران شهر هستند که باعث کشته و زخمی شدن زنان و کودکان شده است.

او مدعی شد: نیازهای بشردوستانه گسترده ای در سراسر یمن وجود دارد و 18.2 میلیون نفر – بیش از نیمی از جمعیت یمن- به کمک های بشردوستانه نیاز دارند. میلیون ها نفر با سطوح بالایی از ناامنی غذایی حاد و سوءتغذیه مواجه هستند، بسیاری از آنها در جنوب یمن آواره شده اند و به خدمات حفاظتی و سلامتی، آب آشامیدنی تمیز و امکانات بهداشتی دسترسی ندارند. در نتیجه، شیوع وبا در شمال و جنوب یمن در حال گسترش است.

این دیپلمات آمریکایی در ادامه ادعاهایش افزود: آمریکا از جامعه بین المللی می خواهد که حمایت مالی بیشتری برای کاهش بحران انسانی یمن ارایه دهد. برای کمک به مردم یمن و اجازه ورود غذا و آذوقه های مورد نیاز به یمن، حوثی ها باید حملات خود را به کشتی های بین المللی، مطابق با قطعنامه 2722 متوقف کنند.

به گزارش ایرنا، پایگاه های نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه از 17 اکتبر 2023 (25 مهرماه 1402) هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی قرار گرفته اند. گروههای مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله در عراق و سوریه و نیز نیروهای یمنی به دنبال اقدام رژیم اسراییل در تلافی عملیات طوفان الاقصی و بمباران نوار غزه و حمایت واشنگتن از این حملات، به ایالات متحده هشدار داده اند که پایگاه های آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار خواهند داد.

ارتش یمن در حمایت از مقاومت ملت فلسطین در نوار غزه چند کشتی اسراییلی یا کشتی های عازم سرزمین های اشغالی را در دریای سرخ و تنگه باب المندب هدف قرار داده است و می گوید نیروهای ارتش این کشور متعهد شده اند تا زمانی که رژیم اسراییل، حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی های این رژیم یا کشتی های عازم سرزمین های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.

نیروهای ارتش یمن در عین حال تاکید کرده اند که کشتیرانی در خیلج عدن و دریای سرخ برای سایر کشتی ها آزاد است و آنها از امنیت کامل برخوردار هستند.

آمریکا و انگلیس با همراهی 8 کشور دیگر، 21 دی ماه جاری برابر با 11 ژانویه 2024 در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به مواضع انصارالله یمن حمله کردند.

شورای امنیت سازمان ملل 20 دی ماه 1402 برابر با 10 ژانویه 2024، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و ژاپن را با شماره 2722 علیه انصارالله یمن درباره حملات در دریای سرخ بدون اشاره به دلیل اصلی این حملات و حمایت های واشنگتن از رژیم اسراییل در بمباران غزه، تصویب کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا 16 فوریه (27 بهمن ماه 1402) اعلام کرد تحریم هایی که ایالات متحده آمریکا به دلیل حملات حوثی ها (انصارالله) یمن به کشتی های تجاری در دریای سرخ علیه این گروه اعمال کرده است، از امروز وارد مرحله اجرایی شد.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز 17 فوریه (28 بهمن ماه 1402) در پی اجرای دور جدید تحریم ها علیه انصارالله یمن از سوی وزارت خزانه داری این کشور، این جنبش را گروه تروریستی جهانی اعلام کرد.

دولت «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا در سال 2021 و با هدف تسهیل در مذاکرات صلح یمن، نام جنبش انصارالله را از فهرست تروریستی واشنگتن خارج کرده بود.

310310

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تداوم اتهام زنی دولت بایدن؛ آمریکا ایران را متهم به انتقال سلاح به انصارالله یمن کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تداوم اتهام زنی دولت بایدن؛ آمریکا ایران را متهم به انتقال سلاح به انصارالله یمن کرد"، کلیک کنید.