تحولات صنعت خودرو در دولت سیزدهم

بررسی دستاوردهای شهید جمهور

تحولات صنعت خودرو در دولت سیزدهم

دولت سیزدهم در مدت فعالیت خود در راستای تحقق اهداف، موفق شده در حوزه صنعت خودرو علاوه بر صفر کردن خودرو های ناقص پارکینگ ها و برداشتن گام موثر “تولید عبور مستقیم خودرو” در کشور، تجربه سال 1393 را تکرار کرده و بیشترین رشد تولید خودرو طی 12 سال اخیر را ثبت و در رتبه 14 جهان قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم وفناوری اتاق زندگانی، در بررسی جایگاه اقتصادی کشور های جهان، صنعت خودروسازی به دلیل ارزش و جایگاه ویژه آن در شبکه تولید صنعتی و خدمات پس از فروش، یکی از شاخص های توسعه یافتگی محسوب می شود.این صنعت به لحاظ ارتباط گسترده با زنجیر های بالادستی و پایین دستی خود، صنعتی کلیدی محسوب شده و جایگاه مهمی در توسعه صنعتی و رونق تولید دارد، به طوری که نقش موثری در رشد و توسعه اقتصادی و حتی فرهنگی ایفا می کند.

صنعت خودروسازی در ایران نیز با داشتن سهم 18 درصدی از ارزش افزوده کل بخش صنعت و سهم حدود 5/3 درصدی در تولید ناخالص داخلی (GDP)، از جایگاه مهمی در اقتصاد ملی برخوردار است.

خودروسازی ایران با قدمتی چنددهه ای، شاهد فرازونشیب های فراوانی بوده است در برخی از برهه های زمانی با اتخاذ سیاستگذاری های مناسب مسیر رو به رشد بهتری را تجربه کرده است.

بیشترین رشد تولید خودرو در 12 سال اخیر در دولت رییسی ثبت شد

دولت سیزدهم در مدت فعالیت خود در راستای تحقق اهداف، موفق شده در حوزه صنعت خودرو علاوه بر صفر کردن خودرو های ناقص پارکینگ ها و برداشتن گام موثر “تولید عبور مستقیم خودرو” در کشور، تجربه سال 1393 را تکرار کرده و بیشترین رشد تولید خودرو طی 12 سال اخیر را ثبت و در رتبه 14 جهان قرار گیرد.

رشد تولید و اشتغال در دولت سیزدهم

برنامه ها و عملکرد دولت سیزدهم طی دو سال فعالیت خود در قالب هفت سرفصل تعریف شده که یکی از آنها بررسی رشد تولید و اشتغال در عمر دولت و بیانگر جهت گیری دولت در راستای تحقق اهداف و وعده های خود است.

اجرای طرح تولید خودرو های عبور مستقیم در دولت سیزدهم

یکی از اولویت های کاری در دولت سیزدهم رشد تولید و اشتغال با محوریت وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت در کشور بوده است که بر اساس آن مهمترین اقدام و دستاورد دولت در این خصوص در صنعت خودرو را می توان جمع کردن خودرو های ناقص کف پارکینگ های خودروسازان و اجرای طرح تولید خودرو های عبور مستقیم دانست.

خودرو ها از خط تولید وارد مرحله فروش و تجاری سازی شدند

خودروسازان با افزایش تولید، در جهت تکمیل خودرو های ناقص کف پارکینگ ها گام برداشته و تولید کامل و به صورت عبور مستقیم را باب کردند؛ به گونه ای که از ابتدای خرداد ماه سال 1401، دیگر خودروی ناقصی در سایت های خودروسازان تولید نشد و همه خودرو ها از خط تولید وارد مرحله فروش و تجاری سازی شده اند.

تکمیل 105 هزار خودروی ناقص در سال 1401

در ابتدای سال 1401 بیش از 105 هزار خودروی ناقص در پارکینگ خودروسازان وجود داشت که در نیمه اول سال 1401 تکمیل و تحویل مشتریان شد.

بر اساس آمار، یک میلیون و 242 هزار دستگاه انواع خودرو در سال 1401 تولید و 105 هزار خودروی ناقص تکمیل شده است.

تحولات مثبت صنعت خودرو

رشد 39 درصدی تولید خودرو در سال 1401 در مقایسه با سال قبل

میزان رشد تولید و تکمیل خودرو در سال 1401 نسبت به سال 1400، حدود 39 درصد برآورد شده است.

ثبت رکورد های جدید تولید خودرو در دولت رییسی

بیشترین رشد تولید خودرو در 12 سال اخیر مربوط به سال های 1393 و 1401 است؛ با این تفاوت که بخشی از تولید های دو خودروساز بزرگ کشور در سال 1393 مربوط به مونتاژ محصولات CKD (واردات قطعات منفصله و تولید خودرو در داخل) بوده است.

رتبه چهاردهمین تولیدکننده صنعت خودرو در جهان در شرایط تحریمی

باوجود تحریم های ظالمانه، ایران رتبه 14 تولید خودرو در دنیا را در سال 2022 میلادی کسب کرده و در بین 20 کشور برتر تولیدکننده خودرو در جهان، بیشترین رشد تولید را نسبت به سال 2021 داشته است.

طبق آمار، با شروع تحریم ها از سال 1397، بیشترین آمار تولید ماهیانه در بهمن ماه سال 1401 با تولید بالغ بر 133 هزار دستگاه بوده است.

در سال 1401، بیش از یک میلیون و 76 هزار دستگاه خودروی سواری تولید و حدود 105 هزار خودروی ناقص تکمیل شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال 1400، 36 درصد رشد را نشان می دهد.

بهروز محبی نجم آبادی، عضو کمیسیون بودجه مجلس یازدهم که عضو ناظر بر شورای رقابت نیز هست می گوید اراده دولت سیزدهم برای تغییر و تحولات در صنعت خودرو را مثبت بوده است.

روابط اقتصادی با کشور های بزرگ صنعت خودرو بهتر خواهد شد

تحولات مثبت صنعت خودرو

به گفته او قطعا با دیدگاه های سیاسی منطقه ای و جهانی دولت و مجلس و حضور ایران در پیمان های منطقه ای از جمله پیمان شانگهای و بریکس وهمچنین روابط سیاسی و اقتصادی ایران با کشور های بزرگ وضعیت صنعت خودرو از آنچه که است بهتر خواهد شد.

محبی نجم آبادی با اشاره به نقش موثر دولت سیزدهم در ساماندهی بازار خودرو عنوان کرد با موافقت دولت با اصلاح قیمت خودرو و افزایش میانگین 45 درصدی بهای خودرو از سوی شورای رقابت شاهد نزدیک شدن بهای خودرو به قیمت واقعی و اتفاقات خوبی در عرصه قیمت گذاری خودرو هستیم.

وی ادامه داد: همچنین طرح فروش یکپارچه خودرو و توزیع خودرو از این طریق مصرف کنندگان واقعی را به خرید خودرو با قیمت های دقیق و در بازه زمانی مشخص امیدوار کرده است.

این نماینده مجلس معتقد است با توجه به شکاف میان عرضه و تقاضا در بازار خودرو چاره ای جز افزایش تولید و عرضه خودرو از محل تولیدات داخل نبود که خوشبختانه با برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی دولت زمینه رشد تولید و دستیابی مصرف کنندگان واقعی به خودرو فراهم شده است.

محبی نجم آبادی افزود: از طرفی با تصویب قانون ساماندهی صنعت خودرو در مجلس و اجرای آن توسط دولت اتفاقات خوبی در حوزه ساماندهی بازار رقم خورده و موجب کاهش محسوس قیمت خودرو در بازار و ایجاد فضای امید در کشور شده است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تحولات صنعت خودرو در دولت سیزدهم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تحولات صنعت خودرو در دولت سیزدهم"، کلیک کنید.