تاثیر نخوردن این وعده غذایی در ایجاد بیماری قلبی

متخصص قلب و عروق گفت: نخوردن صبحانه موجب به هم ریختن سیستم متابولیسم بدن می شود و شرایط را برای ایجاد بیماری های قلبی و دیابت فراهم می کند به همین دلیل توصیه ما بر این است که وعده صبحانه حذف نشود.

تاثیر نخوردن این وعده غذایی در ایجاد بیماری قلبی

آفتاب نیوز :

محمود افتخار زاده متخصص قلب و عروق گفت: وظیفه قلب پمپاژ خون است و دو پمپ چپ و راست دارد. پمپ سمت راست، خون اندام ها و دیگر مناطق بدن را از دهلیز راست به داخل ریه می فرستد و در ریه ها با از دست دادن دی اکسید کربن و دریافت اکسیژن به دهلیز چپ باز می گردد. پس از آن خون سرشار از اکسیژن با پمپاژ بخش چپ قلب به سایر نقاط بدن می رود. این دو پمپ باید به صورت همزمان و هماهنگ عمل کنند و اگر اختلالی در این روند وجود داشته باشد فرد دچار نارسایی قلبی می گردد.
 
وی افزود: قلب باید بتواند در حالت استراحت 5 لیتر خون را در دقیقه پمپ کند و در حال فعالیت این مقدار به ویژه در ورزش های سنگین تا 5 برابر افزایش می یابد. به هر دلیلی در بیماری های مادرزادی مثل تنگی دریچه، سوراخ بین بطن ها و دهلیز ها و مشکل عضله های قلبی که اصطلاحا کاردیو میوپاتی نامیده می شود؛ پمپاژ دچار مشکل می شود. بی نظمی و آریتمی هم می تواند موجب اختلال در روند پمپاژ خون شده و نارسایی ایجاد کند. فشار خون بالا و دیابت هم می توانند موجب نارسایی قلبی شوند.
 
افتخارزاده درباره علایم نارسایی قلبی بیان کرد: گروهی از این علایم به دلیل نرسیدن خون به احشاء ایجاد می شود. در این حالت کلیه ها و کبد دچار نارسایی می شوند و فرد را دچار خستگی می کند. برخی علایم هم به دلیل این است که خون به درون ریه پس می زند و فرد در هنگام راه رفتن و طی سربالایی دچار تنگی نفس و سرفه می شود.
 
وی اظهار داشت: درمان نارسایی قلبی ابتدا از پیشگیری شروع می شود. اگر فشار خون و دیابت کنترل شوند موجب پیشگیری از نارسایی قلبی می شوند. همچنین با اصلاح دریچه های قلب و سوراخ بین دهلیزی و بطنی می توان نارسایی قلبی را کنترل کرد و از نظر غذایی به غیر از دارو ها که در نارسایی قلبی کاربرد بسیاری دارند، استفاده از رژیم کم نمک از نارسایی قلبی جلوگیری می کند.
 
افتخارزاده بر خوردن صبحانه تاکید کرد و گفت: نخوردن صبحانه موجب به هم ریختن سیستم متابولیسم بدن می شود و شرایط را برای ایجاد بیماری های قلبی و دیابت فراهم می کند به همین دلیل توصیه ما بر این است که وعده صبحانه حذف نشود.
 
وی در توضیح سندروم متابولیک بیان کرد: سندروم متابولیک ترکیبی از چاقی به ویژه چربی های شکمی است که با افزایش چربی های داخل شکم، قند خون و تری گلیسرید و آپنه (وقفه) تنفسی همراه است که موجب تنگی عروق شده و منجر به مقاومت در برابر انسولین می شود؛ بنابراین چاقی هسته مرکزی است که می تواند منجر به ایجاد بقیه فاکتور های خطر به ویژه نارسایی قلبی در انسان شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاثیر نخوردن این وعده غذایی در ایجاد بیماری قلبی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاثیر نخوردن این وعده غذایی در ایجاد بیماری قلبی"، کلیک کنید.