برای کنترل فشار خون از این راهکار ها غافل نشوید

برای کنترل فشار خون از این راهکار ها غافل نشوید

آفتاب نیوز :

برای اینکه خون در سرخ رگ ها جریان پیدا کند و موادغذایی را به اعضای مختلف بدن برساند، نیاز به نیرویی دارد که خون را به گردش درآورد. این نیرو فشار خون نامیده می شود. انقباض و انبساط عضلات قلب و سرخ رگ ها این نیرو را ایجاد می کند. فشارخون یعنی فشاری که از طرف خون به دیواره داخلی رگ های بدن وارد می شود. اگر دیواره سرخ رگ ها به دلیل رسوب چربی توانایی انقباض و انبساط خود را از دست دهند فشار خون افزایش می یابد.

وقتی می گوییم کسی فشارخون بالا دارد یا به بیماری فشارخون بالا مبتلا است منظور این است که شخص دچار افزایش فشارخون سرخ رگی شده است. در این وضعیت قلب نیز باید با شدت و قدرت بیشتری فعالیت کند. از نظر علمی عبارت «پرفشاری خون» یا «فشارخون بالا» مناسب تر از «فشارخون» است. به دلیل اینکه همه انسان ها باید فشارخون عادی داشته باشند تا خون بتواند در رگ ها گردش عادی خود را انجام دهد.

نکته مهم این است که باید مصرف نمک در غذا محدود شود. مقدار مصرف نمک روزانه در بیماران باید کمتر از 2.3 گرم باشد. البته کاهش این مقدار به کمتر از 1.5 گرم در روز اثربخشی بهتری برای کنترل فشارخون دارد. حذف نمکدان از سفره ضروری است و می توان برای بهتر کردن طعم غذا به جای نمک از چاشنی ها و ادویه ها، آویشن، گلپر، نعناع خشک، کنجد، لیموترش تازه و… جایگزین خوبی برای نمک هستند. از طرفی باید خوردن تنقلات شور مثل چیپس، انواع پفک، خیارشور و… خودداری کرد.

خوردن پتاسیم به کنترل فشارخون کمک می کند. تامین پتاسیم را می توان با خوردن مــوز، آناناس، زردآلو، سیر، کلم بروکلی، هلو، انگور، آلو، کدوسبز، قارچ، گوجه فرنگی و انواع سبزی و حبوبات انجام داد. همچنین محصولات لبنی (شیر، ماست، پنیر) کلسیم و ویتامین های فراوانی دارد. خوردن مواد لبنی کم چرب نیز همواره توصیه می شود.

از سوی دیگر حبوبات هم سرشار از فیبر های محلول در آب هستند و استفاده از آن ها می تواند به کاهش فشارخون کمک کند. حبوبات منبع تامین کننده پروتیین مورد نیاز به حساب می آیند. همچنین در بین انواع گوشت ها، ماهی بهترین انتخاب برای مصرف است، زیرا چربی ماهی نه تنها عوارض قلبی_ عروقی ندارد بلکه به سلامت قلب هم کمک می کند.

نوشیدنی های کافیین دار مانند قهوه و نوشابه ها فشار خون را افزایش می دهند و باید در حد اعتدال مصرف شوند. می توانید به جای آن ها از انواع چای و دم کردنی های گیاهی یا دوغ بدون نمک استفاده کنید.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، کره، خامه، سس، مارگارین، دنبه، چربی های هیدروژنه و روغن های جامد باید از برنامه غذایی کنار گذاشته شود. به جای آن ها استفاده از روغن زیتون یا دیگر انواع روغن های گیاهی مایع و روغن ماهی پیشنهاد می شود. اضافه کردن مغز ها و دانه های گیاهی مثل گردو به برنامه غذایی توصیه می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "برای کنترل فشار خون از این راهکار ها غافل نشوید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "برای کنترل فشار خون از این راهکار ها غافل نشوید"، کلیک کنید.