ببینید/ بدرقه حاجیان با نوای «چاوشی خوانی»

ببینید/ بدرقه حاجیان با نوای «چاوشی خوانی»

مسلمانان همه ساله برای به جا آوردن یکی از مهمترین آداب اسلامی راهی عربستان می شوند تا وظیفه واجب دینی خود را به جا بیاوردند؛ حال هر کدام از این زایران با آداب و رسوم متفاوتی بسته به جغرافیای محل زندگی خود به این سفر بدرقه می شوند که در ایران «چاوشی خوانی» یکی از راه های قدیمی بدرقه زایران خانه خدا است.

به گزارش اتاق زندگانی، اعزام زایران ایرانی به عمره پس از 9 سال وقفه، از بامداد دوشنبه سوم اردیبهشت ماه از سرگرفته شده است و از 24 اردیبهشت هم حاجیان حج تمتع به مکه اعزام خواهند.

درحقیقت ایران از سال 1394 به دنبال وقایعی که برای برخی زایران در فرودگاه جده رخ داد، عمره را تعلیق کرد. با ازسرگیری روابط دیپلماتیک ایران و عربستان، دو کشور برای بازگشت زایران ایرانی به عمره توافق کردند. قرار بود نیمه دوم سال 1402 با اعزام حدود 70 هزار نفر، عمره بار دیگر برای زایران ایرانی برقرار شود، که طبق اعلام سازمان هواپیمایی به دلیل صادر نشدن مجوزهای پرواز و وجود برخی مشکلات فنی، این سفر به تعویق افتاد. تا آن زمان حدود 41 هزار و 200 نفر برای سفر عمره ثبت نام و هزینه را واریز کرده بودند، که با تعلیق عمره، سازمان حج و زیارت با حفظ اولویت اعزام، پول این زایران را برگرداند.

کاروان های عمره حدودا 85 نفره خواهد بود و پیش بینی سازمان حج و زیارت، اعزام حدود پنج هزار نفر در قالب 60 کاروان بود، که اکنون گفته می شود جمع کمتری اعزام می شوند.

برای اعزام کاروان های عمره یک بازه زمانی 10 روزه درنظر گرفته شده است، که پروازهای آن از بامداد دوشنبه سوم اردیبهشت ماه با اعزام روزانه دو کاروان آغاز می شود و آخرین پرواز رفت عمره 13 اردیبهشت ماه خواهد بود. نخستین پروازها از بامداد دوشنبه و از دو فرودگاه تهران و مشهد انجام می شود و از آنجا که اعزام کاروان های حج تمتع از 24 اردیبهشت ماه آغاز خواهد شد، بازگشت عمره گزاران ایرانی به کشور، پیش از آن تاریخ برنامه ریزی شده است.

حال اکنون که زایران ایرانی به سمت سرزمین وحی عازم می شوند، نگاهی خواهیم داشت به یکی از نسخه های چاوشی خوانی برای زایران سفر حج.

چاووشی یا چاوشی (در زبان محلی چوش)، آواز مذهبی شیعی به ویژه بدرقه یا پیشواز زایران اماکن زیارتی است. رسم چاوش خوانی برای زایرین کربلا یا مشهد از دوره صفویان و قاجاریان مرسوم شده و در سده اخیر مورد توجه فراوان قرار گرفته است.

چاووش خوانی به طور معمول در دستگاه «چهارگاه» از موسیقی ردیف ایرانی است و بدون همراهی ساز، اجرا و به طور معمول توسط چند نفر خوانده می شود. دو یا چند خواننده اشعار چاووشی را با آوازی مشخص بین یکدیگر مبادله می کنند و به هم جواب می دهند. حتی ممکن است زنان نیز در این هم خوانی با مردان همراه شوند.

پایان خبر اتاق زندگانی 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ببینید/ بدرقه حاجیان با نوای «چاوشی خوانی»" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ببینید/ بدرقه حاجیان با نوای «چاوشی خوانی»"، کلیک کنید.