با درمان های روان شناختی فشار خون آشنا شوید

با درمان های روان شناختی فشار خون آشنا شوید

اتاق زندگانی/خوزستان طیف وسیعی از درمان های روان شناختی مانند مدیریت استرس، کنترل خشم، بازسازی شناختی، درمان های شناختی رفتاری و پسخوراند زیستی، در بهبود سلامت روان و کنترل فشار خون بیماران موثر هستند.

قدسیه حکیم زاده کارشناس مسیول سلامت روان مرکز بهداشت خوزستان در گفت وگو با اتاق زندگانی، با اشاره به 17 می روز جهانی فشار خون، در مورد چگونگی مدیریت استرس و فشار خون اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی،  فشار خون را مهمترین علل اصلی ناتوانی مزمن دنیا می داند که سیری مزمن و پیش رونده دارد. این بیماری، مهمترین مساله سلامت عمومی در کشورهای جهان و سومین علت مرگ انسان ها در سراسر دنیا است.

وی افزود: تعداد قابل ملاحظه ای از مبتلایان به پرفشاری خون، در نتیجه عوارض حاصل از بیماری جان خود را از دست می دهند. در واقع فشار خون یکی از بی علامت ترین عوامل خطرساز است که به عنوان یک عامل زمینه ساز یا به عنوان یک بیماری مستقل، همواره مورد توجه متخصصان بوده است.

افسردگی و اضطراب، عوامل خطرساز پرفشاری خون

این دکترای روانشناسی بالینی گفت: پژوهش های مختلفی، عوامل روان شناختی مانند افسردگی و اضطراب را از عوامل خطرساز پرفشاری خون معرفی کرده اند. از طرف دیگر، اضطراب با فعال شدن دستگاه عصبی سمپاتیک که می تواند موجب افزایش فشارخون و همچنین تصلب شرایین شود، ارتباط دارد.

وی افزود: علاوه بر آن، افسردگی اغلب با افزایش هورمون های استروییدی همراه است و این هورمون ها موجب افزایش فشارخون و آسیب دیدن شرایین می شوند.

فشارخون چگونه درمان می شود؟

حکیم زاده بیان کرد: عمده ترین راه درمان فشار خون، دارو است اما با گذشت زمان، بروز عوارض جانبی نامطلوب این داروها و همچنین رشد رویکردهای رفتاری از سوی دیگر، موجب شد بسیاری از پژوهشگران برای درمان اساسی فشار خون در جستجوی درمان های غیردارویی باشند.

وی افزود: مداخلات غیردارویی در کنار درمان های پزشکی، به ویژه در مورد افرادی که علایم و نشانه هایشان بر اثر عوامل هیجانی و روان شناختی شروع یا تشدید می شوند، موثر واقع می شوند.

درمان روان شناختی فشار خون 

کارشناس مسیول سلامت روان مرکز بهداشت خوزستان گفت: طیف وسیعی از درمان های روان شناختی مانند مدیریت استرس، کنترل خشم، بازسازی شناختی، درمان های شناختی رفتاری و پسخوراند زیستی، در بهبود سلامت روان و کنترل فشار خون بیماران موثر هستند.  

وی بیان کرد: یکی از درمان های روان شناختی، درمان شناختی – رفتاری مدیریت استرس است. این درمان، به مجموعه ای از درمان های مدیریت استرس گفته می شود که بر رویکرد شناختی رفتاری متمرکز است. این برنامه به شیوه شناختی – رفتاری شامل انواع گوناگون آرمیدگی، بازسازی شناختی، آموزش اثربخشی مقابله ای، مدیریت خشم و آموزش ابراز وجود گفته می شود.

حکیم زاده گفت: درمان شناختی – رفتاری مدیریت استرس در درمان اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی اثربخش بوده است.

وی بیان کرد: مدیریت استرس، توانایی افراد را برای کاهش استرس و سازگاری مناسب با موقعیت های استرس آور افزایش می دهد.

اثر مدیریت استرس در کنترل فشار خون

این دکترای روانشناسی بالینی گفت: مطالعات متعدد نشان داده اند مدیریت استرس، آرامش آموزی عضلانی و شناختی و تنش زدایی عضلانی بر کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک، کاهش تنیدگی ناشی از بیماری و کاهش مشکلات هیجانی و بهبود خلق و بهبود کیفیت زندگی اثربخش بوده است.

وی افزود: با توجه با اینکه آموزش مدیرت استرس به شیوه شناختی – رفتاری، یک رویکرد چندوجهی است، در آن فنونی مانند آرامش آموزی، تنفس دیافرگرامی، مراقبه، شناسایی افکار خودکار منفی و تحریف های شناختی و بازسازی آن ها با جایگزین کردن افکار منطقی، آموزش مقابله کارآمد، مدیریت خشم و ابراز وجود، به افراد آموزش داده می شود.

حکیم زاده بیان کرد: در جلسات درمانی مدیریت استرس به شیوه شناختی – رفتاری استرس زاها و پاسخ های استرس، تاثیر استرس، میزان آگاهی افراد از از نشانه های جسمی استرس، ارتباط افکار و هیجان ها، شناسایی افکار منفی و تحریف های شناختی و رفتارها، تعریف مقابله و انواع مقابله های کارآمد و ناکارآمد مورد بحث قرار می گیرد.

وی عنوان کرد: تمرین های آرمیدگی عضلانی تدریجی، تنفس دیافراگمی همراه با تصویرسازی، تمرین قدرت فکر، تمرین تفاوت بین خودگفت وگویی منطقی و غیر منطقی، تمرین جایگزینی افکار منطقی، خودالقایی، مراقبه نور خورشید، گام های مقابله موثر، تمرین مقابله کارآمد، تکنیک نرم کردن استرس زاهای طاقت فرسا، از مهارت های مدیریت استرس برای کاهش فشارخون مبتلایان به پرفشاری خون هستند.

کارشناس مسیول سلامت روان مرکز بهداشت خوزستان گفت: مراقبه شمارش تنفس، حل مساله، برنامه مدیریت استرس شخصی، اندازه گیری فشارخون به طور مستمر، از دیگر مهارت های مدیریت استرس برای کاهش فشار خون هستند. 

پایان خبر اتاق زندگانی 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با درمان های روان شناختی فشار خون آشنا شوید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با درمان های روان شناختی فشار خون آشنا شوید"، کلیک کنید.