با این ورزش ها از مرگ زودرس نجات پیدا می کنید

با این ورزش ها از مرگ زودرس نجات پیدا می کنید

آفتاب نیوز :

به عنوان مثال، تحقیقات ارایه شده در جلسات علمی انجمن قلب آمریکا 2023 منبع معتبر نشان می دهد که هشت عادت سالم می تواند پیری بیولوژیکی را تا 6 سال کاهش دهد.

این عادات مربوط به رژیم غذایی، حفظ وزن مناسب، پرهیز از دخانیات، رعایت بهداشت خواب، مدیریت کلسترول، قند خون و فشار خون، و مهمتر از همه، فعال ماندن از نظر بدنی است.

دکتر دل پوزو کروز محقق علوم بهداشتی کاربردی در دانشگاه کادیز در اسپانیا و استادیار گروه علوم ورزشی و بیومکانیک بالینی در دانشگاه جنوب دانمارک است.

دکتر دل پوزو کروز با همکاری سایر محققان، مطالعات مختلفی را انجام داده است که ارتباط بین اشکال مختلف ورزش و خطر مرگ ناشی از علل مختلف را بررسی کرده است.

چه نوع ورزش هایی خطر مرگ را کاهش می دهند؟

در مطالعه ای که در آگوست 2023 در JAMA Internal Medicine Source منتشر شد، دکتر دل پوزو کروز و همکارانش داده های حدودا 500 هزار نفر شرکت کننده را تجزیه و تحلیل کردند تا ببینند که اشکال مختلف ورزش چگونه با خطر مرگ و میر افراد مرتبط است.

این مطالعه تاثیر فعالیت بدنی هوازی متوسط، مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری ملایم، فعالیت بدنی هوازی شدید، مانند دویدن، و فعالیت های تقویت کننده عضلات، مانند وزنه برداری را مورد بررسی قرار داد.

یافته های آن نشان داد که ترکیبی متعادل از همه این اشکال ورزش برای کاهش خطر مرگ و میر بهترین کار را دارد.

به طور خاص، حدود 75 دقیقه ورزش هوازی متوسط، به علاوه بیش از 150 دقیقه ورزش شدید، در کنار حداقل دو جلسه تمرین قدرتی در هفته، با خطر کمتر مرگ و میر ناشی از همه علل مرتبط بود.

زمانی که نوبت به کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی به میان آمد، دکتر دل پوزو کروز و همکارانش پیشنهاد کردند حداقل 150 تا 225 دقیقه فعالیت بدنی متوسط را با حدود 75 دقیقه ورزش شدید و دو یا چند تمرین قدرتی ترکیب کنند.

چقدر ورزش کافی است؟

حداقل «مقدار» ورزش که می تواند به دفع برخی از شرایطی که بیشترین تهدید را برای سلامتی به همراه دارند، چقدر است؟

این تحقیق نشان داد که انجام ورزش شدید تنها به مدت 2 دقیقه در روز می تواند خطر مرگ ناشی از سرطان یا حوادث قلبی عروقی را کاهش دهد.

محققان دریافتند شرکت کنندگانی که هرگز ورزش شدید انجام ندادند، 4 درصد در معرض خطر مرگ در طی 5 سال بودند، اما انجام کمتر از 10 دقیقه فعالیت شدید در هفته، این خطر را به نصف کاهش داد. علاوه بر این، خطر مرگ آن ها برای کسانی که حداقل 60 دقیقه در هفته ورزش می کردند، دوباره به نصف کاهش یافت.

آیا هر گونه فعالیت بدنی خوب است؟

او همچنین هشدار داد که فعالیت بدنی مربوط به کار های خانه یا شغل فرد، در مقابل ورزش در یک زمینه اوقات فراغت، ممکن است گاهی اوقات بیشتر از اینکه مفید باشد، ضرر داشته باشد.

تایید می شود که بین مشاغل سخت بدنی و خطر بالاتر اختلال شناختی ارتباط وجود دارد.

برخی از رایج ترین مشاغل مرتبط با فعالیت بدنی فشرده که در این تحقیق ذکر شد، در پرستاری و مراقبت، خرده فروشی و کشاورزی بود، جایی که افراد زیاد روی پا هستند و اغلب مجبورند با موقعیت های استرس زا دست و پنجه نرم کنند؛ بنابراین در حالی که همه اشکال ورزش می تواند برای سلامتی مفید باشد، فعالیت بدنی شدید یا شدید در یک محیط کار می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف را افزایش دهد و حتی ورزش برای اوقات فراغت می تواند بر جنبه های سلامت جسمانی – مانند یکپارچگی مفاصل – به ویژه در مراحل بعدی زندگی تاثیر بگذارد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با این ورزش ها از مرگ زودرس نجات پیدا می کنید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با این ورزش ها از مرگ زودرس نجات پیدا می کنید"، کلیک کنید.