این 4 عادت به تدریج جان شما را می گیرد

این 4 عادت به تدریج جان شما را می گیرد

آفتاب نیوز :

در این مطلب، فهرستی از چهار عادت روزانه را می خوانید که اگر جلوی آن ها را نگیرید، کشنده خواهند بود.

خوب نخوابیدن

کیفیت بد خواب و محرومیت مزمن از خواب می تواند به شکل فاجعه باری روی سلامت فیزیکی و عصبی ما اثر بگذارد. مطالعات متعدد نشان داده است که افراد میانسالی که هر شب شش ساعت یا کمتر می خوابند 30 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند. دانشمندان نیز خواب ناکافی را با فهرستی اجمالی از بیماری ها نظیر فشار خون بالا، بیماری قلبی، افسردگی و اضطراب مرتبط دانسته اند. اگر زندگی طولانی توام با سلامتی اولویت شماست، از یک شب خواب خوب و کافی غافل نشوید!

ورزش نکردن

چشم پوشیدن از مزایای تمرینات قلبی – عروقی و قدرتی آسان نیست. با وجود این میلیون ها انسان در سراسر جهان سبک زندگی بی تحرک شان را تغییر نمی دهند، سبکی که به آهستگی جان آن ها را خواهد گرفت. ورزش نکردن احتمال دچار شدن به بیماری های قلبی، چاقی و دیابت نوع دو را افزایش می دهد.

فعالیت های قلبی – عروقی مانند دوچرخه سواری، آهسته دویدن و شنا تاثیر زیادی در پیشگیری از چنین بیماری هایی دارد. ورزش های استقامتی مانند وزنه برداری هم مزایای خاص خودشان را دارند. طبق مطالعات جدید، یک ساعت ورزش استقامتی در هفته 15 درصد خطر مرگ و میر را کاهش می دهد و علاوه بر این، به کاهش خطر آسیب های حدی به ویژه در سنین بالاتر کمک می کند. ورزش بنیاد زندگی سالم و عاری ماندن از آسیب در سنین بالاتر است، پس تحرک را حتماً در برنامه ی زندگی تان بگنجانید!

محافظت نکردن از پوست در برابر نور خورشید

لذت بردن از کمی نور خورشید در فصول گرم تر سال هیچ ایرادی ندارد. نور خورشید برای تنظیم عملکرد های متعدد بدن از جمله ریتم شبانه روزی، سطوح انرژی و جذب ویتامین دی بسیار مهم است. با وجود این، افراط در هر کاری بد است و در خصوص قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، عواقب می تواند کشنده باشد.

یکی از رایج ترین دلایل سرطان سلول سنگفرشی و ملانوما قرارگیریِ بیش از حد در معرض اشعه ی UV آفتاب است. در کانادا به تنهایی، هر ساله حدود 80 هزار نفر به سرطان پوست مبتلا می شوند و 80 تا 90 درصد این موارد سرطانی با اشعه ی UV ارتباط دارند.

راه حل این مشکل ساده است: کرم ضد آفتاب. استفاده منظم از ضد آفتاب به طور قابل ملاحظه ای نرخ سرطان را کاهش می دهد. یک کرم ضد آفتاب طیف گسترده (محافظ در برابر پرتو UVA و UVB) با SPF حداقل 30 پوست شما را سالم، جوان و عاری از سرطان نگه می دارد.

سیگار الکترونیکی (یا ویپ)

آخرین گزینه از فهرست عادات مخرب شاید واضح به نظر برسد، اما نرخ مصرف سالانه آن رو به افزایش است. سال 2011، شمار جهانی مصرف کنندگان ویپ از هفت میلیون به 41 میلیون در سال 2018 افزایش یافت. اگرچه ویپ به اندازه سیگار خطرناک نیست، افزایش خطر ابتلا به بیماری مزمن ریوی و آسم در بین مصرف کنندگان مکرر ویپ گزارش شده است.

صنعت ویپ در قیاس با صنعت سنتی تنباکو تحت نظارت نیست. در نتیجه در فرآیند تولید آن ممکن است از مواد شیمیایی با خطرات ناشناخته استفاده شود. در آخر مصرف ویپ کمکی به کاهش اعتیاد به نیکوتین نمی کند. از زمان معرفی محصولات ویب به بازار، مصرف نیکوتین میان جمعیت جوان افزایش یافته است. در نظرسنجی ملی مصرف دخانیات بین جوانان که سال 2021 انجام شد، مشخص شد بیش از دو میلیون دانش آموز متوسطه و دبیرستانی به طور مکرر سیگار الکترونیکی مصرف می کنند. روش های سنتی ترک از جمله درمان جایگزین نیکوتین و درمان رفتاری شناختی گزینه های به مراتب سالمتری از ویپ هستند.

اگر درگیر یکی از عادات ناسالم این فهرست هستید، برای ترک آن باید با خودتان صبور باشید، چون این کار مسلتزم گذشت زمان است. اگر ثبات داشته باشید می توانید عادات مخرب را ترک و سبک زندگی تان را عوض کنید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "این 4 عادت به تدریج جان شما را می گیرد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "این 4 عادت به تدریج جان شما را می گیرد"، کلیک کنید.