اوضاع وخیم ذخایر آبی در 11 استان کشور/ آب پنج سد تهران کاهش 5 درصدی دارد

به گزارش خبرگزاری اتاق زندگانی به نقل از وزارت نیرو، “عیسی بزرگ زاده” با بیان اینکه میزان آب مخازن سدهای کشور به بیش از 32 میلیارد متر مکعب رسیده است، گفت: این مجموع آب موجودی در همه مخازن سدهای وزارت نیرو است، پرشدگی سدهای کشور 65 درصد است و این یعنی هنوز 35 درصد مجموع سدها خالی است، اما اگر بخواهیم سدهای کشور را بررسی کنیم باید بگویم که تقریباً میزان آب موجود در مخازن نسبت به سال گذشته 400 میلیون متر مکعب بیشتر شده است.

وضعیت مطلوب 6 سد حوضه آبریز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

سخنگوی صنعت آب ادامه داد: اگر بخواهیم نگاهی به وضعیت 13 سد دریاچه ارومیه داشته باشیم، باید بگویم وضعیت این سدها 6 درصد نسبت به سال گذشته بهتر شده است و پرشدگی مخازن این سدها 77 درصد است. در حال حاضر آب موجود در این 13 سد یک میلیارد و 263 میلیون متر مکعب است. در مورد زاینده رود اصفهان و حجم آب موجود در سد زاینده رود باید گفت که در حال حاضر حجم آب موجود در سد زاینده رود 396 میلیون متر مکعب است و پرشدگی این سد 32 درصد است که نسبت به سال گذشته 29 درصد عقب تر است، اما باوجود این درصد پرشدگی مخزن این سد مطلوب است و برای تامین آب شرب اصفهان با مشکل مواجه نخواهیم شد.

کاهش 5 درصدی آب پنج سد تهران

سخنگوی صنعت آب به وضعیت سدهای تهران هم اشاره کرد و گفت: در ارتباط با 5 سد استان تهران که شامل سدهای لار، لتیان، ماملو، امیرکبیر و طالقان است، مجموع آب مخازن این سدها 187 میلیون متر مکعب و پرشدگی این سدها 26 درصد است که نسبت به بهار سال گذشته 5 درصد کاهش داشته است. این یعنی اینکه شهروندان تهرانی باید حداقل 15 درصد در مدیریت آب صرفه جویی کنند.

وی افزود: در سدهای زنجیره کارون، دز، کرخه، مارون، جره و سد کوچری وضعیت قابل قبولی نسبت به سال قبل داریم و این خبر بسیار خوبی است. خوشبختانه سد دز 99 درصد پر شده است. در آذربایجان شرقی سد ارس نسبت به سال گذشته وضعیت بسیار خوبی دارد و 100 درصد مخزن این سد پر شده و این یعنی نسبت به سال گذشته 32 درصد افزایش داشته است. سدهای خدا آفرین و ستارخان نیز 31 درصد مخزن شان پر شده و میزان آب موجود مخازن آنها نسبت به سال گذشته دو برابر رشد داشت است.

ذخیره آب سد استقلال بندرعباس 52 درصد کاهش یافت

بزرگ زاده به وضعیت سدهای هرمزگان اشاره کرد و گفت: اما در بندرعباس سد استقلال متاسفانه حجم موجود آب نسبت به سال گذشته 52 درصد کمتر است و در حال حاضر 25 درصد این سد پر شده و حجم آب موجود در این سد 69 میلیون مترمکعب است، اما سد شمیل و نیان در همین منطقه وضعیت بهتری دارند و با پرشدگی 35 درصدی نسبت به سال گذشته 41 درصد رشد داشته است. سد سرنی در منطقه هرمزگان نیز 11 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. سد بیجار در استان گیلان 26 درصد نسبت به سال گذشته افزایش حجم داشته و این شرایط خوبی برای مردم این استان در پی خواهد داشت.

اوضاع وخیم ذخایر آبی در 11 استان کشور/ آب پنج سد تهران کاهش 5 درصدی دارد

وی ادامه داد: سد اکباتان در استان همدان نسبت به سال گذشته 82 درصد آب بیشتری دارد و سد قشلاق با رشد 31 درصدی نسبت به سال گذشته 100 درصد مخزن این سد پر شده است. در استان گلستان سدهای وشمگیر، گلستان و بوستان در وضعیت بهتری نسبت به سال قبل بسر می برند. در استان فارس سد درودزن و سد سلمان فارسی نسبت به مدت مشابه سال قبل کمی عقب هستند. سد رودبال داراب فارس وضعیت خوبی ندارد و نسبت به سال گذشته 41 درصد عقب است. همچنین در استان کرمانشاه حجم آب سد گاوشان 4 درصد نسبت به سال گذشته کمتر است، اما در وضعیت خوبی بسر می برد. سد چاه نیمه ها نسبت به سال گذشته شرایط بهتری دارند و حجم آب این سد 182 میلیون متر مکعب است.

سخنگوی صنعت آب از تامین آب شرب مردم سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: خوشبختانه برای استان سیستان و بلوچستان امسال با توجه به بارش های خیلی خوب و حجم آب سدها مشکل آب شرب نخواهیم داشت و تامین آب این مناطق تضمین شده است. با بضاعت آبی و پروژه هایی که انجام دادیم آب شرب 5 شهرستان استان سیستان و بلوچستان و همچنین زاهدان تامین خواهد شد. همچنین با منابع آب ذخیره شده از فعالیت سامانه های بارشی، کمبود آب مناطق تحت پوشش شبکه انتقال آب سدها اعم از شرب و کشاورزی در این استان به مدت چهار سال رفع شد. همچنین طبق هدفگذاری انجام شده، تامین آب شرب 1900 روستا در سیستان در این دولت به نتیجه خواهد رسید.

خارج شدن 10 استان از تنش آبی

بزرگ زاده با اشاره به خارج شدن 10 استان از تنش آبی به دلیل بارش های مطلوب بهاری گفت: خوشبختانه 10 استان مهم کشورمان از تنش آب خارج شدند و این موضوع بسیار مهمی است. استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، یزد، ایلام، گلستان، همدان، آذربایجان غربی، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و لرستان بارش های خوبی نسبت به متوسط بلند مدت دریافت کردند که این میزان از 10 درصد تا 69 درصد است. این استان ها امسال از تنش آبی خارج شدند. استان های کردستان، آذربایجان شرقی، اصفهان، مازندران، کرمان و مرکزی در شرایط نرمال قراردارند و استان های هرمزگان، قم و اردبیل کمی زیر نرمال هستند، اما استان های خراسان شمالی، البرز، گیلان، چهارمحال و بختیاری، فارس، بوشهر، زنجان، سمنان، خراسان رضوی، تهران و قزوین شرایط سختی از نظر میزان بارش دارند به طوری که در این استان ها 10 درصد تا 28 درصد کمتر از نرمال بارش داشتیم. بنابراین از شهروندان تهران، مشهد، بندرعباس، داراب، البرز و قزوین می خواهیم در مصرف آب مدیریت کنند.

وی در پایان گفت: در حال حاضر میزان آب موجودی سدهای کشور چنان که اشاره کردم نسبت به مدت مشابه سال قبل 400 میلیون متر مکعب بیشتر است. سال گذشته حجم آب 31.97 میلیارد متر مکعب بود وامسال به 32.39 میلیارد متر مکعب رسیده است و امیداریم با بارش های روزهای آینده این میزان حجم آب بیشتر شود.

2323

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اوضاع وخیم ذخایر آبی در 11 استان کشور/ آب پنج سد تهران کاهش 5 درصدی دارد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اوضاع وخیم ذخایر آبی در 11 استان کشور/ آب پنج سد تهران کاهش 5 درصدی دارد"، کلیک کنید.